حفظ ارتفاع خودکار در کوادکوپتر چیست ؟

امروزه حتی کوادکوپتر های کوچک و ارزان قیمت نیز از سنسور بارومتر ( حفظ ارتفاع خودکار ) بهره می برند و دارای قابلیتی هستند که با نام altitude hold شناخته می شود . اگر تا به حال چیزی در مورد این قابلیت نشنیده اید و یا با نحوه عملکرد و کاربرد آن آشنا نیستید ، توصیه می کنیم در ادامه  مقاله حفظ ارتفاع خودکار در کوادکوپتر چیست ؟ با ما همراه شوید .

حفظ ارتفاع خودکار در کوادکوپتر چیست ؟
0 1,024

کاربرد بارومتر در کوادکوپتر

حفظ ارتفاع خودکار در کوادکوپتر چیست ؟ امروزه حتی کوادکوپتر های کوچک و ارزان قیمت نیز از سنسور بارومتر ( حفظ ارتفاع خودکار ) بهره می برند و دارای قابلیتی هستند که با نام altitude hold شناخته می شود . اگر تا به حال چیزی در مورد این قابلیت نشنیده اید و یا با نحوه عملکرد و کاربرد آن آشنا نیستید ، توصیه می کنیم در ادامه  مقاله حفظ ارتفاع خودکار در کوادکوپتر چیست ؟ با ما همراه شوید .
قابلیت حفظ ارتفاع خودکار در کوادکوپتر ها مشابه چرخ های کمکی در دوچرخه می باشد و می تواند بسیار کاربردی و مفید واقع شود به گونه ای که شخص حتی اگر تازه کار و مبتدی می باشد می تواند براحتی در هدایت و کنترل هلی شات پیشی بگیرد و ماهر شود !

عملکرد حفظ ارتفاع خودکار کواد کوپتر

Altitude hold یا همان Height hold قابلیتی است که در سال های اخیر به طرز قابل ملاحظه ای در میان کوادکوپتر ها و مولتی روتور ها رواج پیدا کرده است . جالب است بدانید این قابلیت حتی به صورت پیش فرض روی کنترل کننده های پرواز مدل Naze 32 و OpenPilot تعریف شده است .
با توجه به عبارت “altitude hold” که در واقع به معنای حفظ ارتفاع است ، می توان گفت این قابلیت کوادکوپتر یا مولتی روتور شما را در ارتفاعی که از قبل تعیین کرده اید به صورت کاملا خودکار ثابت نگه خواهد داشت .
به عبارت دیگر با فعال شدن altitude hold پهباد ارتفاع خود را حفظ خواهد کرد تا کنترل کوادکوپتر با سهولت بیشتری صورت پذیرد و شما بتوانید تمرکز خود را به فعالیت هایی همچون تصویر برداری هوایی اختصاص دهید .

10 کاربرد پهپاد ها در صنعت
خواندن مطلب

نحوه کار حفظ ارتفاع به صورت خودکار چگونه است ؟

در سیستم هایی که این قابلیت را ارائه می دهند یک عدد سنسور بارومتر (Barometer) وجود دارد که معمولا در کنار شتاب سنج (Acelerometer) مورد استفاده قرار می گیرد و به این ترتیب اطلاعات لازم جهت حفظ ارتفاع را در اختیار کوادکوپتر قرار می دهد .
به عبارت دیگر زمانی که اطلاعات به دست آمده از فشار سنج یا همان بارومتر با داده های فراهم شده توسط شتاب سنج ترکیب می شود ، کوادکوپتر می تواند ارتفاع ثابت خود را حفظ کند . لازم به ذکر است که در برخی از کنترل کننده ها نیز سنسور های اولتراسونیک به کار گرفته می شود تا دقت کوادکوپتر در هنگام حفظ ارتفاع بهبود پیدا کند .

نحوه عملکرد کوادکوپتر در هنگام فعال شدن قابلیت altitude hold فوق العاده ساده است . زمانی که شما دستور حفظ ارتفاع را صادر می کنید ، کنترل کننده اصلی موجود در کوادکوپتر با استفاده از سنسور هایی همچون بارومتر فشار هوا را در ارتفاعی که کوادکوپتر در آن قرار دارد تخمین می زند و در ادامه نیز نیروی محرکه (Throttle) را به گونه ای تنظیم می کند که فشار هوا بدون تغییر باقی بماند . به این ترتیب می توان گفت ارتفاع کوادکوپتر بر اساس فشار هوا ثابت می ماند .

بارومتر ها و سنسور های فشار سنج مورد استفاده در سیستم های پروازی امروزی فوق العاده دقیق هستند و معمولا می توانند ارتفاع کوادکوپتر را با اختلاف حداکثر یک فوتی (30 سانتی متری) از نقطه تعیین شده ثابت نگه دارند .

لازم است به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که فشار هوا ممکن است با توجه به شرایط جوی نامساعد تغییر کند . به همین دلیل اگر شما قصد دارید از قابلیت حفظ ارتفاع خودکار در چنین شرایطی استفاده کنید ، به احتمال فراوان با مشکلاتی روبرو خواهید بود .

هر آنچه باید درباره هلی شات مویک پرو بدانید
خواندن مطلب

حفظ ارتفاع خودکار در کوادکوپتر

قابلیت حفظ ارتفاع به صورت خودکار چه معایبی دارد ؟

  • همانطور که اشاره کردیم فشار هوا نقش بسیار مهمی در اندازه گیری و حفظ ارتفاع دارد . بنابراین فشار هوای ناپایدار در شرایط آب و هوایی نامطلوب می تواند روی عملکرد کوادکوپتر در حفظ ارتفاع مورد نظر تاثیر گذار باشد . در چنین مواقعی بهره گیری از یک سنسور اولتراسونیک می تواند نتایج بهتری به دنبال داشته باشد .
  • زمانی که قابلیت altitude hold فعال می شود موتور ها باید به صورت پیوسته نیروی محرکه را افزایش و کاهش دهند تا کوادکوپتر بتواند ارتفاع مناسب را حفظ نماید . همین امر سبب می شود انرژی بیشتری از باتری استخراج شود و مدت زمان شارژدهی آن کاهش یابد .

سنسور بارومتر چگونه کار می کند ؟

بارومتر وسیله ای است که فشار هوا را بر اساس واحد های هکتوپاسکال (hPa) یا میلی بار (mb , mbar) اندازه گیری می کند . این واحد ها به منظور مشخص کردن میزان فشار هوا در زمینه های هواشناسی مورد استفاده قرار می گیرند و هر کدام از آن ها برابر با یک هزارم بار می باشند .
بسیاری از سنسور های فشارسنج امروزی از نوع piezo-resistive هستند که فشار هوا را با استفاده از یک سنسور مکانیکی اندازه گیری می کنند . این سنسور مکانیکی بر اساس فشار هوا در ارتفاع برابر با سطح دریا تنظیم شده است و دارای موقعیت ثابتی می باشد .
زمانی که فشار هوا بر اثر تغییر ارتفاع افزایش یا کاهش پیدا می کند ، مقاومت سنسور مکانیکی شکسته شده و تغییر موقعیت آن میزان فشار را مشخص می کند . زمانی که این مکانیزم در کنار یک تبدیل کننده آنالوگ به دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد ، امکان ارسال داده های لازم برای انواع دستگاه ها فراهم می شود . در ادامه نیز همین دستگاه ها با استفاده از داده های به دست آمده و به کمک فرمول های تعریف شده میزان فشار را محاسبه می کنند .

آموزش کالیبره کردن قطب نما کوادکوپتر اسپارک
خواندن مطلب

نتیجه گیری

با توجه به قیمت مناسب قطعات مورد نیاز در حال حاضر امکان پیاده سازی قابلیت altitude hold تقریبا روی تمام کوادکوپتر های موجود فراهم شده است . بنابراین حتی اگر در هنگام بررسی مشخصات مدل های فوق العاده ارزان قیمت و مقدماتی نیز به قابلیت altitude mode برخورد کردید ، به هیچ وجه غافلگیر نشوید . پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک این قابلیت به یکی از امکاناتی استاندارد و پیش فرض تمام کوادکوپتر ها تبدیل شود .

امیدواریم مقاله حفظ ارتفاع خودکار در کوادکوپتر چیست ؟ برای شما کاربران گرامی مفید واقع شده باشد . پیشنهاد می شود جهت مشاهده کوادکوپتر و تست پرواز تسوط کارشناسان جهان آرسی از فروشگاه حضوری جهان آرسی بازدید فرمایید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.