مزایا و معایب استفاده از پهپادها در کشاورزی

پهپاد ها می توانند در جهت تحلیل و تجزیه زمین های کشاورزی و خاک موجود در آن ها به کار گرفته شوند . به عبارت دیگر امروزه مولتی روتور هایی وجود دارند که نقشه های سه بعدی با دقت فوق العاده بالا تهیه می کنند و آن ها را در اختیار کشاورزان قرار می دهند .

مزایا و معایب استفاده از پهپادها در کشاورزی
14 5,776

مزایا و معایب استفاده از پهپاد ها در کشاورزی

مزایا و معایب استفاده از پهپادها در کشاورزی ! تا همین چند وقت پیش پهپاد ها فقط در زمینه نظامی مورد استفاده قرار می گرفتند ، اما امروزه کاربرد های فراوانی برای این نوع سیستم ها تعریف شده است که یکی از آن ها بهره گیری از پهپاد ها در زمینه کشاورزی مدرن است . جالب است بدانید در مقیاس جهانی تعداد کشاورزانی که از پهپاد ها در مزارع خود استفاده می کنند با نرخ ثابتی در حال رشد است . واقعیت این است که پهپاد ها پلتفرمی کم هزینه برای دوربین های هوایی به حساب می آیند و به کشاورزان اجازه می دهند با حداقل هزینه محصولات کشاورزی خود را تحت نظر بگیرند .

همانطور که می دانید وضعیت آب و هوایی جهان روز به روز در حال بدتر شدن است . از سوی دیگر روند رو به رشد جمعیت ساکن در کره زمین باعث افزایش چشمگیر در مصرف محصولات کشاورزی می شود . با توجه به چنین شرایطی انتظار می رود در آینده ای نزدیک تعداد بسیار زیادی از کشاورزان به استفاده از تکنولوژی پهپاد ها روی بیاورند و از این طریق بازدهی کار خود را افزایش دهند .

با وجود اینکه استفاده از پهپاد هایی همچون کوادکوپتر، هگزاکوپتر و اوکتاکوپتر در کشاورزی مزایای فوق العاده زیادی دارد ، اما همانند سایر تکنولوژی ها نو ظهور معایبی نیز به آن نسبت داده می شود . بنابراین بسیار مهم است که کشاورزان قبل از خرید پهپاد تمام مزایا و معایب این نوع سیستم ها را بشناسند و با آگاهی کامل بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ نمایند . از جمله پهپاد های سمپاش می توان به پهپاد سمپاش DJI AGRAS T16 و پهپاد سمپاش DJI MG-1S اشاره کرد .

مزایا و معایب استفاده از پهپادها در کشاورزی

مزایای استفاده از پهپاد در کشاورزی

تحلیل و تجزیه

پهپاد ها می توانند در جهت تحلیل و تجزیه زمین های کشاورزی و خاک موجود در آن ها به کار گرفته شوند . به عبارت دیگر امروزه مولتی روتور هایی وجود دارند که نقشه های سه بعدی با دقت فوق العاده بالا تهیه می کنند و آن ها را در اختیار کشاورزان قرار می دهند .
در ادامه نیز این نقشه ها مورد بررسی قرار می گیرند تا تجزیه و تحلیل وضعیت خاک ، فرایند فرسایش و میزان رطوبت موجود در آن با سهولت بیشتری صورت پذیرد . اطلاعات به دست آمده در این نوع بازرسی ها اهمیت بسیار زیادی در برنامه الگو های کاشت بذر دارند . جالب است بدانید حتی پس از اتمام فرایند کاشت بذر نیز این اطلاعات در زمینه آبیاری و مدیریت سطح نیتروژن موجود در خاک استفاده می شوند .

مقایسه فانتوم 4 پرو و مویک ایر 2
خواندن مطلب

کاشت بذر

اگر چه هنوز کاشت بذر با استفاده از پهپاد ها به امری متداول تبدیل نشده است ، با این حال بعضی از برند های تولید کننده پهپاد مدل هایی را مخصوص این کار طراحی کرده اند . این گونه سیستم ها می توانند غلاف های حاوی دانه را به سمت زمین های زراعی شلیک کنند و مواد مغذی را داخل خاکی که از قبل آماده شده است بکارند . لازم به ذکر است که این روش هزینه های کاشت بذر را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد و در مدت زمان کوتاه تری به پایان می رسد .

نظارت

یکی از بزرگترین مشکلاتی که اکثر کشاورزان با آن روبرو هستند عدم توانایی در نظارت صحیح بر زمین های وسیع است . این مشکل در حال حاضر با توجه به ظهور الگو های آب و هوایی غیر قابل پیش بینی بیشتر از قبل به چشم می آید و باعث افزایش ریسک و هزینه نگهداری از محصولات در حال رشد می شود . در چنین شرایطی استفاده از مولتی روتور ها و تصاویر تهیه شده از آن ها راه حل منطقی به نظر می رسد . زمانی که این تصاویر در قالب یک انیمیشن کوتاه پشت سر هم نمایش داده می شوند ، می توانند فرایند دقیق رشد محصولات و تغییرات به وجود آمده در آن ها را نشان دهند . بنابراین نظارت دقیق بر زمین های کشاورزی با استفاده از پهپاد ها می تواند ناکارآمدی تولید را مشخص کند و به مدیریت هر چه بهتر محصولات منتهی شود .

سم پاشی

قابلیت بهره گیری از امواج فراصوتی و لیزر های دقیق به مولتی روتور های مختلف اجازه می دهد ارتفاع خود را متناسب با سطح زمین و محدوده جغرافیایی تغییر دهند . همین توانایی اسکن کرن و برآورد فاصله پهپاد تا زمین باعث می شود این نوع سیستم ها در هر لحظه مقدار مناسبی از مایعات دلخواه از جمله سموم آفت کش را به سمت زمین پخش کنند .
این روش باعث افزایش بهره وری فرایند سم پاشی می شود و میزان سموم نفوذ کرده به آب های زیرزمینی را تا جایی که امکان دارد کاهش می دهد . جالب است بدانید سم پاشی زمین های زراعی با استفاده از مولتی روتور ها در مدت زمان بسیار کمتری نسبت به سایر روش های سنتی انجام می شود . شرکت DJI یکی از طراحان و تولیدکنندگان پهپادهای سم پاشی در دنیاست .

مقایسه مویک ایر 2 با مویک 2 پرو
خواندن مطلب

آبیاری

پهپاد های مجهز به سنسور های حرارتی یا مادون قرمز به راحتی می توانند بخش هایی از زمین که خشک شده اند را تشخیص دهند . به این ترتیب به قسمت های مشخص شده بی درنگ رسیدگی می شود و آبیاری آن ها به موقع و با دقت بالایی صورت می پذیرد .

ارزیابی سلامت محصولات

بعضی از پهپاد ها از طریق تابش نور مادون قرمز قابل مشاهده به محصولات کشاورزی می توانند آن ها را اسکن کنند . پس از آن دستگاه های پردازش نور داخلی مقادیر نور سبز و نزدیک به مادون قرمز منعکس شده از گیاهان را مشخص می کنند .
اطلاعات به دست آمده از این پردازش ها نیز به منظور تهیه تصاویر چند طیفی مورد استفاده قرار می گیرند و وضعیت سلامت محصولات را شرح می دهند . علاوه بر آن مقایسه این گونه تصاویر در بازه های زمانی مختلف امکان پیش بینی سلامت گیاهان را فراهم می کند و در صورت تشخیص بیماری، در طول فرایند برنامه ریزی و مدیریت درمان به شما کمک می کنند .

سهولت در کاربری

برخلاف هواپیما های مرسوم و عظیم الجثه، خرید ، آماده سازی و استفاده از پهپاد هایی همچون کوادکوپتر، هگزاکوپتر و اوکتاکوپتر به مراتب ارزان تر خواهد بود .

مزایا و معایب استفاده از پهپادها در کشاورزی

معایب استفاده از پهپاد ها در کشاورزی

محدوده عملیاتی و مدت زمان پرواز

علاوه بر تمام مزایایی که ذکر کردیم ، استفاده از پهپاد ها در کشاورزی معایبی نیز دارد . بسیاری از مولتی روتور ها پس از هر بار شارژ کردن مدت زمان پرواز بین 20 دقیقه تا 1 ساعت را فراهم می کنند که طبیعتا کافی نیست .
این محدودیت زمانی باعث می شود پهپاد تنها بتواند محدوده کوچکی را پوشش دهد و دوباره برای شارژ شدن بازگردد . محدوده پرواز نیز یکی دیگر از مشکلات رایج است که در صورت ثابت ماندن خلبان باعث کاهش شعاع محدوده عملیاتی و در نتیجه کوچک تر شدن آن می شود . البته مولتی روتور هایی وجود دارند که مدت زمان بیشتر و محدوده عملیاتی وسیع تری را فراهم می کنند ، اما با قیمت های فوق العاده بالا به فروش می رسند .

اکتیو ترک چیست ؟
خواندن مطلب

وابستگی شدید به شرایط جوی

برخلاف هواپیما های بزرگ ، پهپاد ها و مولتی روتور ها در برابر شرایط آب و هوایی فوق العاده حساس هستند . به عنوان مثال اگر باد های شدید در حال وزیدن باشند یا آب و هوای بارانی بر محیط حاکم باشد ، شما نمی توانید از پهپاد برای بازرسی زمین های زراعی استفاده کنید .

هزینه خرید

معمولا پهپاد هایی که به منظور استفاده در مصارف کشاورزی طراحی می شوند دارای ویژگی ها و قابلیت های خاصی هستند که طبیعتا باعث افزایش قیمت آن ها می شود . به طور کلی قیمت یک مولتی روتور با توجه به سخت افزار، نرم افزار، ابزار ها و سنسور های به کار رفته در آن مشخص می شود .
بنابراین شما می توانید مدل هایی با حداقل تجهیزات را خریداری کنید ، اما نتیجه مورد نیاز خود را به دست نخواهید آورد . در عوض پرداخت هزینه زیاد برای مولتی روتور های مجهز به سخت افزار ها و نرم افزار های لازم برای کشاورزی می تواند در بلند مدت یک سرمایه گذاری هوشمندانه تلقی شود .

دانش و مهارت در استفاده

تصاویری که توسط پهپاد ها تهیه می شوند باید توسط متخصصین کاربلد مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند تا اطلاعت مفید و کاربردی از آن ها استخراج شود . این بدین معناست که یک کشاورز معمولی و فاقد مهارت های لازم باید آموزش های لازم را پشت سر بگذارد و یا پرسنلی متشکل از افراد ماهر و آشنا به نرم افزار های تحلیلی را برای این کار استخدام نماید . در غیر این صورت پردازش صحیح تصاویر تقریبا غیر ممکن خواهد بود .

مزایا و معایب استفاده از پهپادها در کشاورزی

سخن پایانی

خوشبختانه تکنولوژی پهپاد ها و مولتی روتور های مختلف روز به روز در حال پیشرفت است . با توجه به تعداد فوق العاده زیاد برند ها و شرکت هایی که در این صنعت فعالیت می کنند ، به احتمال زیاد قیمت پهپاد ها و تجهیزات همراه آن ها در آینده کاهش پیدا خواهد کرد . علاوه بر آن انتظار می رود محدودیت هایی همچون مدت زمان پرواز و برد عملیاتی نیز برطرف شوند . شما کاربران گرامی می توانید جهت استعلام و خرید پهپاد سمپاش با کارشناسان فروش جهان آرسی در ارتباط باشید . یکی از جدیدترین پهپاد های سمپاش این روزهای بازار پهپاد سمپاش DJI AGRAS T20 است .

14 نظرات
 1. حسین می گوید

  سلام وقت بخیر
  برای سمومی با مقدار قابل توجهی باسم باید ترکیب بشه
  با پهپاد به مشکل نمخرن یه درصد سم پهباد چه قدر باید باشه

  1. بهار هنرخواه می گوید

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه اطلاعات کارشناسی شده در دسترس نمی باشد .

   1. وحید زیدی می گوید

    سلام یه شماره تماس به من لطف میکنید از شرکت بدید

 2. علیرضا می گوید

  سلام
  سايت قشنگ و مطالب پر بار برد
  ميخواستم ازتون يه راهنمايي بگيرم
  من دانشجوي رشته ي مكانيك بيوسيستم هستم
  من دارم روي پهباد( drone) هاي سم پاش كار ميكنم ،
  ميخواستم بينم اين ايده جاي ساختن داره يا نه
  يا قبل من خيلي ها اين كارو كردن ؟!؟
  لطفا به من ايميل بزنيد

  1. بهار هنرخواه می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   سلام ، چند شرکت در ایران هستند که این محصول را ساخته و بومی سازی کرده اند . با کمی سرچ به راحتی می تونید به این افراد دسترسی پیدا کنید .
   موفق باشید

  2. غلامرضا قاسمی می گوید

   لطفا با من در تماس باشید ..من هم دنبال همین مطلب هستم

 3. reza می گوید

  سلام، آیا پهبادی هست که هم بعنوان سمپاش بشه ازش استفاده کرد و هم بتونه تصویربرداری کنه و گیاهانی که دچار آفت زدگی شدن یا دارای تنش آبی هستند رو مشخص کنه؟

  1. بهار هنرخواه می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   بله قربان شما میتونید جهت استفاده از در این امر از پهپاد سمپاش که در سایت موجود است استفاده نمایید .
   موفق باشید

 4. برزو09191535650 می گوید

  سلام میخواستم به اطلاع حضرتعالی برسانم که میخواستم پهپاد سمپاشی بخرم ولی سوالاتی در این خصوص دارم اولا:اثر سمپاشی با پهپاد در کنترل افات وعلفهای هرز قانع کننده است یا نه دوم:کدام پهپاد را بخرم چینی یا ایرانی یا…

  1. بهار هنرخواه می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   قطعا استفاده از پهپاد سمپاش فوق العاده کارا تر از سم پاشی دستی خواهد بود در ارتباط با اینکه چینی بخرید یا ایرانی تفاوت خاصی وجود ندارد ، چون تا آنجایی که بنده مطلع هستم زیر ساخت و قطعات اصلی همه آن ها برای کمپانی DJI و pixhawk است و در ایران فقط اسمبل می شود .
   موفق باشید

 5. ali می گوید

  سلام ضمن تشکر
  من قصد خرید پهباد دارم ولی ..
  میخواستم بگم که سمومی که الان در کشور استفاده میشه با ۲۰۰ لیتر اب در هکتار استفاده میشه .اگه پهباد ۱۰ لیتری در هکتار باشه نیاز به سموم مناسب اون داریم که در حال حاضر سموم کمی هستند این شرایط داشته باشند .ایا این حرف درسته .و راه کار شما برای این مشکل چیه .
  متشکرم .

  1. بهار هنرخواه می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   لطفا برای دریافت اطلاعات و مشاوره تخصصی با دفتر تماس بفرمایید .
   موفق باشید

 6. سیدجواد کشاورز می گوید

  سلام
  من مقدار ۱۱هکتار گندم دارم میخواهم آن را سمپاشی افت سن برایم انجام دهید باوجود بلند بودن گندم ام کان سمپاش زمین خسارت آور است چقدر هزینه من میشود

  1. بهار هنرخواه می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   ما امور سمپاشی انجام نمی دیم و فقط تجهیزات آن را میفروشیم .
   موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.