آموزش پرواز با هلیکوپتر کنترلی

آموزش پرواز با هلیکوپتر کنترلی به صورت حرفه ای

آموزش پرواز با هلیکوپتر کنترلی به صورت حرفه ای

با سلامی گرم خدمت همراهان همشگی جهان آرسی . ما امروز قصد داریم تا با ارائه آموزشی کامل و حرفه ای  سخت ترین نوع هدایت و کنترل در محصولات پروازی که مربوط به هلیکوپتر های کنترلی می باشد را به شما آموزش دهیم . همان طور که می دانید هدایت هلیکوپتر های کنترلی در بین تمامی محصولات پروازی سخت ترین نوع هدایت را دارد . پس تا انتهای آموزش پرواز با هلیکوپتر کنترلی به صورت حرفه ای با ما باشید تا پس از این آموزش به یک خلبان حرفه ای تبدیل شوید .

زمانی که هلیکوپتر کنترلی مناسب خود را تهیه کردید ، می توانید آن را به فضای باز انتقال دهید و پرواز کردن را شروع کنید . اما قبل از شروع پرواز بهتر است نحوه صحیح پرواز با هلیکوپتر های کنترل از راه دور را آموزش ببینید تا در همان تجربه اول خود دچار حادثه نشوید و سرمایه خود را از دست ندهید .

نکته ای که همیشه باید در ذهن داشته باشید این است که حتی مستحکم ترین و با کیفیت ترین هلیکوپتر های کنترلی نیز به نوعی ظریف و شکننده هستند . به همین دلیل شما باید با احتیاط کامل از آن ها استفاده کنید و در طول پرواز نهایت دقت را به خرج دهید .

قبل از شروع هر پرواز حتما باتری هلیکوپتر کنترلی را بررسی نمایید و از کامل بودن شارژ آن اطمینان حاصل کنید تا شاهد بهترین عملکرد این گونه سیستم های پروازی باشید . علاوه بر آن ، توصیه می شود به هیچ وجه هلیکوپتر را در مجاورت مردم و یا حیوانات به پرواز در نیاورید تا از مسئولیت های سنگین در صورت بروز حوادث ناگوار را متحمل نشوید .

در ادامه مطالبی را مطرح خواهیم کرد تا با فراگیری آن ها بتوانید مهارت های خود را افزایش داده و پرواز هایی ساده و لذت بخشی را پشت سر بگذارید :

آموزش مقدماتی پرواز با هلیکوپتر های کنترلی

آموزش پرواز با هلیکوپتر کنترلیآشنایی با فرستنده ( رادیو کنترل )

بسیار خب، فرض می کنیم شما باتری هلیکوپتر کنترلی را کاملا شارژ کرده اید و آن را به یک محیط باز انتقال داده اید تا همه چیز آماده شروع پرواز باشد .
در این لحظه ابتدا فرستنده رادیویی یا همان دستگاه کنترل از راه دور را در مقابل خود نگه دارید و امکانات آن را بررسی کنید . فرستنده های رادیویی هلیکوپتر های مختلف معمولا دارای تفاوت هایی هستند ، اما به طور کلی ظاهر آن ها چیزی شبیه به تصویر بالا است .
اگر فرستنده رادیویی در نظر گرفته شده برای سیستم کنترلی شما دارای بیش از سه کانال ارتباطی باشد ، از دکمه های بیشتر و در مواردی حتی پیچیده تر برخوردار خواهد بود .
اما لازم نیست نگران این موضوع باشید ، چرا که ما در مقاله آموزش پرواز با هلیکوپتر کنترلی قصد داریم به مفاهیم پایه بپردازیم و آموزش های مقدماتی را در اختیار شما قرار دهیم .

اگر کمی دقت کنید ، دو فرمان کنترلی ( joystick ) روی فرستنده رادیویی می بینید . فرمان سمت چپ که با نام throttle شناخته می شود به منظور تغییر ارتفاع مورد استفاده قرار می گیرد و وظیفه آن بالا و پایین بردن هلیکوپتر است .
فرمان سمت راست نیز به rudder معروف است و حرکت های رو به جلو و عقب هلیکوپتر کنترلی را کنترل می کند و امکان تغییر زاویه حرکت را در اختیار شما قرار می دهد .
لازم است به این نکته اشاره کنیم که در بعضی از سیستم ها جای این دو فرمان روی فرستنده عوض شده است ، و به همین دلیل بهتر است قبل از هر کاری دفترچه راهنمای محصول را مطالعه نمایید و از وضعیت فرمان های کنترلی آن مطلع شوید .
مورد سومی که باید به آن توجه کنید ، دکمه شاخص trim است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت .

بررسی شرایط محیطی

حالا که تمام پیش نیاز های پرواز را بررسی کرده اید و با عملکرد فرستنده رادیویی نیز آشنا شده اید ، زمان آن فرا رسیده است که پرواز را شروع کنید .
در این مرحله باید هلیکوپتر را به فضایی با وسعت مناسب منتقل کنید و آن را روی سطی صاف قرار دهید . ابتدا فرستنده رادیویی را روشن کنید ، سپس با فشردن کلید روشن هلیکوپتر کنترلی را در وضعیت فعال و آماده پرواز قرار دهید .
اگر قصد دارید پرواز را در فضای باز بیرون از منزل به اجرا در آورید، در صورت وزش باد های شدید یا شرایط جوی سخت بهتر است کمی صبر کنید تا وضعیت مساعد شود .
در مقابل اگر داخل فضایی بسته مانند اتاق حضور دارید ، وسایل نور پردازی برقی و الکتریکی را تا جایی که امکان دارد خاموش کنید تا از به وجود آمدن تداخلات در گیرنده رادیویی هلیکوپتر جلوگیری شود .
پس از رعایت این نکات به اندازه کافی از هلیکوپتر کنترلی دور شوید و فرمان throttle را به آرامی و با ملایمت به سمت بالا فشار دهید تا هلیکوپتر از روی زمین بلند شود و در ارتفاعی چند سانتی متری از سطح قرار گیرد .

آموزش پرواز با هلیکوپتر کنترلی به صورت حرفه ای

تنظیم هلیکوپتر کنترلی

در این مرحله هلیکوپتر کنترلی شما باید در یک نقطه مشخص پرواز شناور با ثبات را به نمایش بگذارد . در ابتدای پرواز معمولا هلیکوپتر حرکت هایی غیر متعارف (دریفت) به سمت چپ یا راست خواهد داشت که با استفاده از دکمه شاخص trim و کمی تنظیم کردن می توانید آن ها را از بین ببرید .
جالب است بدانید که این فرانید به طور معکوس نیز رخ می دهد و شما در طول پرواز می توانید دکمه شاخص trim را به گونه ای تنظیم کنید که هلیکوپتر دریفت به سمت چپ یا راست را اجرا کند .

افزایش ارتفاع

در این مرحله می توانید فرمان throttle را به سمت بالا فشار دهید و نگه دارید تا ارتفاع پرواز هلیکوپتر کنترلی افزایش یابد . زمانی که این افزایش ارتفاع رخ می دهد ، خواهید دید که مقاومت هوا در مقابل آن افزایش پیدا می کند و باعث به وجود آمدن دریفت می شود .
به همین دلیل شما باید دوباره دکمه trim را تنظیم کنید و تغییرات بیشتری را در آن به وجود آورید تا ثبات لازم همچون ارتفاع نزدیک به سطح زمین در وضعیت هلیکوپتر حاصل شود .
توصیه ما به شما این است که مرحله به مرحله تغییر کوچکی در ارتفاع دستگاه به وجود آورید و با استفاده از دکمه trim دریفت به وجود آمده را از بین ببرید تا به این ترتیب به درک کاملی از این فرایند دست پیدا کنید .
با استفاده از این روش می توانید به مرور زمان پرواز در ارتفاع های فوق العاده بالا را جایگزین پرواز های کم ارتفاع و مبتدی نمایید .

آموزش پرواز با هلیکوپتر کنترلی

شروع پرواز با هلیکوپتر کنترلی

در این مرحله می توانید بهره گیری از فرمان rudder که در سمت راست قرار دارد را آغاز نمایید . برای شروع ابتدا این فرمان را به آرامی به سمت چپ یا راست حرکت دهید تا شاهد تغییر زاویه هلیکوپتر کنترلی باشید .
حالا می توانید با حرکت دادن همین فرمان به سمت جلو یا عقب باعث حرکت هلیکوپتر روی یک خط مستقیم شوید. شما می توانید ابتدا حرکت روی خط مستقیم را تمرین کنید ، و پس از آن به حرکت های ترکیبی و دور زدن در طول حرکت بپردازید .
زمانی که به مهارت های کافی در این زمینه دست دست پیدا کردید ، توصیه می کنیم چرخش های ۳۶۰ درجه ای و همچنین حرکت در مسیر هشتی شکل ( Figure eight move ) را امتحان کنید .

یادگیری پرواز با هلیکوپتر کنترلی

فرود ایمن

در مرحله پایانی می توانید فرایند فرود آمدن را تمرین کنید . زمانی که تصمیم گرفتید به پرواز خود پایان دهید و آماده فرود آمدن بودید ، ابتدا باید سطحی صاف را مشخص کنید و ارتفاع هلیکوپتر را در بالای نقطه مورد نظر کاهش دهید .
در ادامه نیز باید مطمئن شوید که هلیکوپتر از تعادل کافی برخوردار است و فرمان throttle را با ملاحظه به سمت نگه دارید تا فرود ایمنی داشته باشید. بسیار مهم است که فرمان را به آرامی حرکت دهید تا هلیکوپتر با سرعت به زمین برخورد نکند و دچار آسیب نشود .

سخن پایانی

نکات ذکر شده در مقاله آموزش پرواز با هلیکوپتر کنترلی به صورت حرفه ای برای شروع پرواز کافی هستند و می توانند نیاز های اولیه شما را برطرف نمایند . کافیست کمی حوصله به خرج دهید و دست از تمرین کردن بر ندارید تا به تدریج مهارت های خود را افزایش دهید و به یک خلبان خبره در هدایت هلیکوپتر های کنترلی تبدیل شوید . مطمئن باشید که زمان نیز به سرعت می گذرد و شما در یک چشم به هم زدن یه این هدف خواهید رسید .

72 پاسخ
 1. محمد می گوید

  سلام من یک هلیکوپتر مدل BR6806 دارم که وقتی جوی استیک ارتفاع رو بالا میبرم پرنده به یک سمت کج میشه و حرکت میکنه یعنی به جای اینکه صاف بره بالا ارتفاع بگیره بلند میشه و به جهت های مختلفی شروع به حرکت میکنه.دلیلش چیه؟

  پاسخ
  • احسان می گوید

   سلام ، وق بخیر
   مشکلات فنی فقط باید از نزدیک بررسی گردند .
   موفق باشید

  • احسان می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   این سئوال شما کلی است و نمیشه به این صورت پاسخ داد و باید از نزدیک بررسی شود .
   موفق باشید

  • احسان می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   برای کنترل به صورت حرفه باید از یک کارشناس به صورت حضوری بهره ببرید .
   موفق باشید

 2. پویا می گوید

  من روز اول این هواپیما خریدم رفتم صحرا کنترلش کنم اما نتونستم افتاد لطفاً واضح تر برام توضیح بدید چگونه کنترلش کنم

  پاسخ
  • احسان می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   در صورتی که از ما تهیه فرمودید با دفتر تماس بفرمایید .
   موفق باشید

  • احسان می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   احتمالا میله تعادل دستگاه خراب می باشد . باید از نزدیک بررسی شود .
   موفق باشید

  • احسان می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   سوال شما بسیار کلی است و نیاز به بررسی محصول از نزدیک دارد . می تونید با واحد تعمیرات مجموعه تماس بفرمایید .
   موفق باشید

 3. فری می گوید

  سلام من هلیکوپترم از کنترل شارژ میشه. چند وقتیه باتری خیلی گرون شده راهی هست از پریز برق شارژ کنم یا به باتری اسیب میزنه؟

  پاسخ
  • احسان می گوید

   سلام . 2 راه وجود دارد :
   ۱ – تهیه باتری شارژی که هر بار پس از شارژ مجدد شارژ نمایید .
   ۲- ببینید میزان ولتاژ و آمپری که باتری پرنده شما توسط اون شارژ میشه چه قدر است تا از الکتریکی ها بتونید یک آداپتور براش تهیه کنید .
   موفق باشید

 4. علی اکبر می گوید

  سلام هلکوپتر من پرواز نمی کند و فقط وقتی روی زمین هست پره هاش می چرخد،بنظرتون مشکلش چیه!؟

  پاسخ
  • احسان می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   اگر ملخ ها صحیح نصب شده و مشکلی در ظاهر ندارد احتمالا یا باتری مشکل دارد و یا موتور آسیب دیده است .
   موفق باشید

 5. m می گوید

  سلام ببخشید من هلی کوپترم باطریش خراب شده ، باطریش هم 1000 میلی امپر 3.7ولت هست . اون وقت با یه باتری 650 میلی امپر 4 ولت زدم . چرا روشن نمی شه ؟

  پاسخ
  • احسان می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   علت های مختلفی میتونه داشته باشه ! شاید اصلا خود هلیکوپترتون دچار مشکل شده و یا اینکه باتری ای که براش قرار دادین لیتیومی نیست .
   موفق باشید

 6. امیر می گوید

  ببخشید پره کوچک دم هلکوپتر من افقی است آیا نکاتی که ذکر کردید برای این نوع هم صدق می کند؟درضمن آیا در مشهد شعبه ای است که چنین هلکوپتر هایی را چک و بررسی نماید؟
  با تشکر

  پاسخ
  • احسان می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   قوانین برای همه دستگاه ها ثابت است . متاسفانه تنها دفتر ما در حال حاضر تهران است .
   موفق باشید

  • احسان می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   برای شارژ کردن کافیه که شارژرتون رو به درگاه شارژ هلیکوپتر کنترلی خود وصل کنید .
   موفق باشید

 7. علی می گوید

  سلام من یک هلیکوپتر کوچک دارم ولی وقتی بلند میشه به دور خودش می چرخه و کنترلش ان را به چپ یا راست هدایت نمیکنه … چی کار کنم کمک کنید ممنون میشم

  پاسخ
  • احسان می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   احتمالا میله تعادل دستگاه شما دچار مشکل شده است که باید از نزدیک بررسی گردد .
   موفق باشید

 8. امیرعلی می گوید

  سلام من بعد چند سال اومدم هلکوپترم رو روشن کنم شارژ هم کردم وقتی خواستم بلندش کنم بلند نمی شد اصلا پرواز نمی کرد باید چی کار کنم کنترل هم سالم همه چیش کار می کنه؟!$×/$

  پاسخ
  • احسان می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   قطعا باتریش خراب شده و نیاز به تعویض داره قربان .
   موفق باشید

  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   اطلاعی نسبت به این موضوع نداریم متاسفانه .
   موفق باشید

  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   ابتدا هلیکوپتر را روشن کنید ، سپس جوی استیک سمت چپ رو یک بار تا انتها بالا برده و سپس پایین بیاورید تا ارتباط برقرار شود . پس از آن با جوی استیک سمت چپ آرام شروع به ارتفاع گرفتن نمایید .
   موفق باشید

 9. m می گوید

  سلام.من هلی کوپتر دارم وباطریش خرابه باطری 1000mahاست من یک عدد ترانس را آوردم وسیم اش رابه هلی کوپتر سوکت وصل کردم اون چراغش روشن میشه وپره هاش تکون نمی خوره وکنترلشهم چشمک میزنه چراغش من باطری از کجا بخرم

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   متاسفانه موجود ندارم .
   موفق باشید

 10. m می گوید

  سلام.من یک ساله هلکوپتر روسن نکردم وباطریش خراب شده وبا ترانس شارژرش مزنم به هلکومتر فقط چراغ روشن میشه چرا پرواز نمی کنه

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   باید از نزدیک بررسی بشه قربان .
   موفق باشید

 11. علی می گوید

  سلام وقت بخیر من هلیکوپترم super sonick هست و وقتی میخوام به پرواز در بیاورم هنوز که بلند نشده به سمت چپ وراست میره درضمن یکی از پره هاش یه زره شکسته اگه پرشو عوض کنم درست میشه؟

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   باید از نزدیک بررسی شود ممکن است به غیر از پره موتور ، چرخ دنده و یا میله تعادل آن نیز آسیب دیده باشد .
   موفق باشید

 12. ali می گوید

  سلام ببخشید مزاحم شدم.هلیکوپتر من وقتی دکمه ارتفاع میبرم بالا خود به خود اینور اونور میشه(دریفت چپ و راست) همینطور هم که بالا گفته بودین باید با دکمه trimباید اونرو تنظیم کرد ولی من اصلا نمیدونم این دکمه کجاست .و یه سوال دیگه.اینکه هلیکوپتر بعد از شارژ کامل حداقل چقدر کار میکند….ممنونم از سایته خوبتون.لطفا جواب بدین

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   میزان بازدهی هر هلیکوپتر به نسبت باتری و ابعاد آن متفاوت است . برای تیریم می توانید در آموزش ها ، آموزش تیریم را مطالعه بفرمایید . همچنین ممکن است هلیکوپتر شما دارای ایراد فنی باشد که لازم باشد از نزدیک بررسی گردد .
   موفق باشید

 13. محمد می گوید

  هلی کوپتر من دو سال بو شارژنشده بود امروز اومدم روشن کردم هر چقدر دکمشو زدم روشن نمیشد فرمانش درسته بود خوهلی کوپتر کار نمیکنه

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   به احتمال خیلی زیاد باتریتون خراب شده و باید تعویض شود .
   موفق باشید

 14. ابوالفضل می گوید

  من هلیکوپترم تیان مدل 918 وقتی آن را از ارتفاع به سمت پایین هدایت میکنم محکم به زمین برخورد می‌کنه و پره هاش هم وقتی به بالا حرکت می‌کنه از اون قسمتی که بهش وصله درمیاد از راهنماییتون پیشاپیش ممنون

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   قطعا هلیکوپتر شما دارای مشکل است که باید از نزدیک و توسط کارشناس بررسی شود و امکان مشاوره این مورد به صورت غیر حضوری نمی باشد .
   موفق باشید

 15. مهدی حسینی می گوید

  سلام هلیکوپتر من تو محیط خونه خوب کار میکنه تو حیاط که میبرمش پرواز میکنه از کنترل خارج میشه ینی کنترلو ول میکنم واس خودش میره بالا بعد یهو سقوط میکنه!

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   احتمالا چون رادیو کنترلش 2.4Ghz نیست و IR هست از برد رادیویی خارج میشه .
   موفق باشید

 16. سهیل‌ می گوید

  سلام چرا هلیکوپتر با مدلLH-1301 با ارتفاع۳۰ سانتی متر بلند میشه البته شاید کمتر از ۱ ماه است که روشن و شارژ نشده بود

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   احتمالا مشکل از باتری می باشد .
   موفق باشید

 17. حامد می گوید

  سلام هلکوپتر من روز ها پرواز نمیکنه ایا خراب شده هلوکوپتر یا بخواطر اشعه. نور خورشید هست بنظرم اسم هلکوپتر SHاست و رنگ قرمزی دارد ///

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   کار نکردن یک دستگاه می تواند عوامل زیادی داشته باشد . محصول باید از نزدیک بررسی گردد .
   موفق باشید

 18. محمد می گوید

  سلام من ی هلیکوپتر سایما دارم ولی زیاد تو هوا نمی مونه شارژ زود تموم میشه
  البته ال ای دی هارو بیرون آوردم بازم زیاد تو هوا نمی مونه

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   لطفا در صورتی که از ما تهیه فرموده اید با مجموعه تماس بفرمایید .
   موفق باشید

 19. مائده می گوید

  من یه هلیکوپتر کنترلی مدل سایما دارم بعضی مواقع خوب اوج میگیره ولی بعضی مواقع کم ایا این مشکل از کم بودن شارژه؟

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   باید از نزدیک بررسی گردد .
   موفق باشید

 20. ارمین می گوید

  سلام وقت به خیر ببخشید من هلیکوپرترم وقتی گاز میدم سر جلوش روبه پایین میره و با زمین برخورد میکنه میشه راهنمایی کنین ممنون

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   ملخ و جایرو آن تنظیم نمی باشد و باید از نزدیک بررسی گردد .
   موفق باشید

 21. Hossein می گوید

  سلام ببخشید یه هلیکوپتر lamav4 دارم وقتی میارمش بالا هی به جلو و عقب یا چپ و راست میره میخواستم ببینم دلیلش چیه

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   مشکلات جزء مواردی نیستند که بشود به صورت غیر حضوری بررسی شوند ، آن ها را باید از نزدیک بررسی کرد .
   موفق باشید

  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   احتمالا ملخ های آن آسیب دیده .
   موفق باشید

 22. عباس بخشی می گوید

  باسلام وعرض خسته نباشی یک عدد هلی کوپتر کنترلی دارم ولی پرواز نمی کند وهرچقدر که کاز مدهیم دو ر خودش. میچرخد.در صورت امکان.راهنمایی نمایید

  پاسخ
  • مدیریت فروشگاه جهان آرسی می گوید

   سلام ، وقت بخیر
   احتمالا یا باتری خراب است و یا ملخ ها به درستی وصل نشده اند .
   موفق باشید

 23. آرش ریسی می گوید

  سلام وقتتان بخیر دفترچه راهنمای فار سی ی کرادکوپترT7oرا درصورت امکان عنایت فرمایید قبلاً از زحمات و تلاش بیدریغتانسپاسگذارم

  پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *