مقایسه کوادکوپتر مویک 2 پرو و مویک 2 زوم | بخش سوم

مقایسه کوادکوپتر مویک 2 پرو و مویک 2 زوم

مقایسه کوادکوپتر مویک 2 پرو و مویک 2 زوم

بررسی کیفیت ویدیو در کوادکوپتر های مویک 2 پرو و مویک 2 زوم

بعد از مدت ها انتظار بالاخره مویک 2 پرو و مویک 2 زوم معرفی شدند . این کوادکوپتر ها دارای ویژگی ها و امکانات جدیدی هستند که می توان ساعت ها در مورد هر کدام از آن ها صحبت کرد .
در حال حاضر ابهامات زیادی در رابطه با این دو مدل جدید از محصولات DJI وجود دارد و شاید مهم ترین سوال برای علاقه مندان به پهباد های دوربین دار این باشد که کدام کوادکوپتر برای آن ها مناسب تر است ؟

این اولین بار است که برند معتبر DJI دو مدل متفاوت از یک کوادکوپتر دوربین دار را به صورت همزمان معرفی کرده و ویژگی های منحصر به فرد هر کدام از آن ها را به طور مشخص مورد اشاره قرار نداده است .

بنابراین شما می توانید هر یک از مدل های مویک 2 پرو یا مویک 2 زوم را برای تصویر برداری هوایی و رفع نیاز های خود خریداری نمایید ، اما این نکته را به یاد داشته باشید که هر کدام از آن ها نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند . به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در مقاله مقایسه کوادکوپتر مویک 2 پرو و مویک 2 زوم | بخش سوم به بررسی دقیق Mavic 2 Pro و Mavic 2 zoom بپردازیم و آن ها را در تمامی بخش ها با یکدیگر مقایسه کنیم .

در قسمت های اول و دوم مقاله مقایسه کوادکوپتر مویک 2 پرو و مویک 2 زوم به دوربین نصب شده روی هر کدام از این دو مدل و ویژگی های فیزیکی آن ها اشاره کردیم . همچنین به مقایسه کیفیت تصاویر تهیه شده توسط این کوادکوپتر ها پرداختیم و ویژگی های منحصر به فرد هر کدام را به شما معرفی کردیم . در این قسمت نیز قصد داریم به طور تخصصی کیفیت ویدیو های تهیه شده توسط این دو مدل مویک را بررسی کنیم .

  • کیفیت ویدیو ها

ویژگی ها و امکانات ویدیویی مشترک بین هر دو مدل مویک 2 پرو و مویک 2 زوم

کیفیت ویدیو ها در این دو مدل فوق العاده بهبود یافته است . این پیشرفت ها اساسا به رنگ های بهتر ، نرخ بیت بالاتر ، و کدک ویدیویی جدید نسبت داده می شود . کیفیت رنگ ویدیو های تهیه شده توسط مویک 2 زوم تقریبا مشابه مویک ایر است . علاوه بر آن سایه ارغوانی رنگی که در ویدیو های مویک پرو وجود داشت در این دو مدل فوق العاده کمتر است .

  • نرخ بیت بالاتر

قابلیت فیلم برداری 4K واقعا فوق العاده است ، اما حتی چنین رزولوشن بالایی تا زمانی که نرخ بیت به اندازه کافی بالا نباشد نتیجه قابل توجهی به دنبال نخواهد داشت . برای درک بهتر این موضوع لازم است بدانید که تمام برداشت های تهیه شده قبل از ذخیره شدن روی کارت حافظه SD توسط دوربین فشرده می شوند . نرخ بیت ویدیو در واقع میزان فشرده شدن این برداشت ها را کنترل می کند و هر چقدر بالاتر باشد کیفیت ویدیو های ذخیره شده بیشتر است .

بنابراین هر چقدر نرخ بیت ویدیو بالاتر باشد ، برداشت ها کمتر فشرده می شوند و در نتیجه از کیفیت آن ها کاسته نخواهد شد . هر دو کوادکوپتر Mavic 2 Zoom و Mavic 2 Pro دارای نرخ بیت 100Mbps هستند (برداشت ها را با سرعت 100 مگابایت بر ثانیه فشرده و ذخیره می کنند) که 10Mbps بیشتر از Mavic Pro است .

  • H.265

HEVC یا همان H.265 نوعی فرمت فشرده سازی ویدیویی مانند H.262 است، با این تفاوت که می تواند حجم ویدیو ها را با حفظ همان کیفیت به نصف کاهش دهد .

این یعنی زمانی که شما از کدک H.265 استفاده می کنید نه تنها کیفیت ویدیو ها هیچ تغییری نسبت به کدک H.264 نخواهد داشت، بلکه نرخ بیت از 100Mbps به 200Mbps افزایش پیدا خواهد کرد .

ویژگی های ویدیویی مویک 2 زوم

مویک 2 زوم از دو ویژگی منحصر به فرد در زمینه فیلم برداری برخوردار است که در مویک 2 پرو مشاهده نمی شوند . بنابراین می توان گفت ویژگی های ویدیویی منحصر به فرد در واقع همان قسمتی است که ابهامات را به وجود می آورد و تصمیم گیری را به فرایندی پیچیده تبدیل می کند .

  • Dolly Zoom

اولین ویژگی منحصر به فرد با نام Dolly Zoom شناخته می شود که در حقیقت یکی از حالت های تصویر برداری Quickshot است . توضیح دادن این ویژگی کمی دشوار است ، اما اگر بخواهیم ساده بگوییم ، هنگامی که Dolly Zoom فعال شده باشد کوادکوپتر در جهت عقب پرواز کرده و همزمان به آرامی روی سوژه زوم می کند تا برداشتی سینمایی و خیره کننده تهیه شود .

جالب است بدانید این افکت سینمایی جذاب توسط کارگردان مطرح انگلیسی آقای آلفرد هیچکاک (Alfred Hitchcock) ابداع شده است .

  • Continuous Autofocus (فوکوس خودکار و مستمر)

ویژگی منحصر به فرد دیگری که در مویک 2 پرو وجود ندارد فوکوس اتوماتیک مداوم به روش تشخیص فاز و تشخیص کنتراست است . این قابلیت به دوربین کوادکوپتر اجازه می دهد تنظیمات فوکوس را به طور مستمر حفظ کند و اجازه ندهد تغییرات به وجود آمده در فاصله و ارتفاع کوادکوپتر روی آن تاثیر بگذارد .

البته مویک 2 پرو نیز از قابلیت فوکوس خودکار بهره مند است ، اما این فوکوس خودکار واقعا مدوام نیست و زمانی که کوادکوپتر در طول پرواز به سوژه نزدیک می شود یا از آن فاصله می گیرد ، نمی تواند به طور مستمر فوکوس صحنه را حفظ کند .

راه هایی برای حل مشکل وجود دارند که یکی از آن ها تنظیم کردن دریچه دیافراگم در بالاترین مقدار ممکن است تا همه چیز در میدان فوکوس دوربین قرار گیرد . راه حل دیگر این است که کنترل فوکوس دوربین را در اختیار داشته باشید و در طول پرواز به صورت دستی آن را تغییر دهید . در هر صورت انتظار می رفت کوادکوپتر Mavic 2 Pro که مدلی گران تر است از ویژگی فوکوس اتوماتیک مداوم برخوردار باشد .

ویژگی های ویدیویی مویک 2 پرو

همانطور که اشاره کردیم دو قابلیت ویدیویی منحصر به فرد و کاربردی در مویک 2 پرو گنجانده نشده است . با این وجود چرا باید این کوادکوپتر جدید را بخریم ؟ برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید ، از اینجا به بعد بحث ما جذاب تر می شود .

ممکن است مویک 2 پرو بعضی از قابلیت های خاص مویک 2 زوم مانند فوکوس اتوماتیک مداوم را نداشته باشد ، اما این کوادکوپتر تعدادی اسلحه مخفی دارد که بسیاری از کاربران و علاقه مندان به پهباد های دوربین دار تا به حال به آن ها دقت نکرده اند .

  • 4K Lossless Crop

با وجود اینکه مویک 2 پرو از لنز زوم اپتیکال بی بهره است ، اما سنسور 20 مگاپیکسلی آن امکان تهیه ویدیو های 4K با زوم تقریبی 1.4 برابر بدون افت کیفیت را در اختیار شما قرار می دهد .
جالب است بدانید رزولوشن سنسور در حالت زوم 1.4 برابری دقیقا مشابه رزولوشن سنسور در هنگام تهیه ویدیو های 4K است و این یعنی کیفیت ویدیو با زوم شدن هیچ تغییری نخواهد کرد .

باریک شدن زاویه دید و حفظ کیفیت ویدیو به صورت همزمان باعث می شود صحنه هایی جذاب و منحصر به فرد خلق شود .

  • 10-bit Dlog-M

این ویژگی می تواند اختلاف قیمت دو مدل مویک 2 پرو و مویک 2 زوم را توجیه کند . تنظیمات رنگ 10-bit Dlog-M را می توان بهترین قابلیت این کوادکوپتر دانست .

اگر با تنظیمات رنگ log آشنایی ندارید ، باید به شما بگوییم که این تنظیمات اساسا راه هایی برای به دست آوردن رنگ های بیشتر یا محدوده دینامیکی گسترده تر از یک تصویر هستند ، بدون اینکه از فرمت RAW استفاده شود. به این منظور از شدت نقاط پر نور کاسته می شود و سایه ها برجسته تر می شوند تا رنگ های موجود در تصویر بیش از اندازه یا کمتر از حد انتظار نمایش داده نشوند .

با استفاده از این تنظیمات دوربین بیش از 1 میلیارد رنگ ذخیره می کند (در حالی که تکنولوژی های کد گذاری 8 بیتی رایج تنها 16 میلیون رنگ را ذخیره می کنند) و در هر دو قسمت پر نور و سایه جزییات عمیق تری را حفظ می کند .
بنابراین حالا شما می توانید برداشت هایی با درجه بندی رنگ دقیق تر در هنگام طلوع یا غروب آفتاب تهیه کنید، و در مراحل پس از برداشت امکانات بیشتری برای ویرایش آثار خود در اختیار داشته باشید .

  • HDR Video

با استفاده از تنظیمات رنگ 10-bit Dlog-M شما می توانید ویدیو های HDR تهیه کنید و آن ها را روی تلوزیون های مجهز به قابلیت HDR پخش نمایید . اما اگر با جزییات ویدیو های HDR آشنایی ندارید ، می توانید از حالت فیلم برداری HDR کمک بگیرید که از استاندارد رنگ HLG (Hybrid Log Gamma) پیروی می کند .

با استفاده از تنظیمات رنگ HLG شما قادر خواهید بود ویدیو های HDR تهیه کرده و آن ها را بدون هیچ گونه ویرایشی مستقیما روی صفحه های نمایش سازگار به نمایش بگذارید .
چنین قابلیتی برای کاربرانی که قصد دارند محتوای HDR واقعی داشته باشند فوق العاده است . این در حالیست که تنظیمات رنگ Dlog-M کنترل و امکانات ویرایشی بیشتری را در مراحل پس از برداشت در اختیار شما قرار می دهد . بنابراین با توجه به سطح توانایی و نیاز خود می توانید یکی از استاندارد های رنگ HLG یا Dlog-M را برای تهیه ویدیو های HDR انتخاب کنید .

  • نتیجه گیری

پس از مقایسه قیمت کوادکوپتر های مویک 2 پرو و مویک 2 زوم متوجه خواهید شده که مدل پرو کمی گران تر از مدل زوم است . این اختلاف قیمت در ویژگی هایی همچون تفکیک رنگ بهتر ، عملکرد بهتر در محیط های کم نور ، رزولوشن بالا و دوربین هاسلبلاد کوادکوپتر Mavic 2 Pro خلاصه می شود . در مقابل کوادکوپتر Mavic 2 Zoom قابلیت زوم کردن و فوکوس اتوماتیک مداوم را در اختیار شما قرار می دهد .

به طور کلی اگر زوم کردن در طول تصویر برداری هوایی برای شما اهمیت دارد ، بهتر است مدل مویک 2 زوم را تهیه کنید .
اما این نکته را هم به یاد داشته باشید که فیلم برداری با استفاده از مویک 2 پرو در حالت 4K crop معادل فیلم برداری با لنز 40 میلی متری است که فقط 8 میلی متر کمتر از حداکثر زوم اپتیکال در مدل ارزان تر مویک 2 زوم می باشد. بنابراین با خرید کوادکوپتر Mavic 2 Pro امکانات زیادی را از دست نخواهید داد . در نهایت همه چیز به نیاز های شما و تصمیمی که برای برطرف کردن آن ها اتخاذ می کنید بستگی خواهد داشت .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *