ماشین کنترلی ، خرید ماشین کنترلی سوختی

شاید به جرات بتوان ادعا کرد که امروزه یکی از تفریحات دوست داشتنی برای ما انسان ها استفاده از ماشین کنترلی ها در زمینه مسابقات R/C است . سالانه مسابقات بسیار بزرگی در زمینه رالی اتومبیل سواری در نقاط مختلف دنیا برگزار می شود که علاقه مندان و طرفداران بسیار زیادی دارد . البته این علاقه مندی صرفا برای اتومبیل و ماشین های واقعی نیست بلکه بسیاری از افراد به دنبال ماشین ها و اتومبیل های کوچک شده که اصطلاحاً ” ماشین کنترلی مدل و یا ماشین آرسی ” می نامند هستند ، چرا که با آنان نیز میتوان سرعت و هیجان بالایی را تجربه کرد و مسابقات بسیار جذابی را برپا نمود .

ماشین کنترلی | RC Car

ماشین های کنترلی یا RC اصطلاحاً به ماشین هایی  گفته می شود که توسط رادیو کنترل از راه دور هدایت می شوند . این وسایل تفریحی امروزه جزو محبوب ترین محصولات تفریحی سرگرمی هستند که در رده های نیمه حرفه ای تا تمام حرفه ای طراحی و تولید می شوند و در تمامی رده های سنی طرفداران بسیار زیادی دارند . بی شک شما نیز پس از آشنایی با این محصولات و یادگیری آن ها متوجه خواهید شد که ماشین های کنترلی جزء محبوب ترین وسایل سرگرمی هستند .

بارز ترین ویژگی ماشین های کنترلی RC سرعت ، قدرت و دقت بالای آن هاست که موجب میشود تا سیستم فنربندی و شاسی این ماشین های حرفه ای نیز بسیار ماهرانه و پیشرفته طراحی شوند .

ماشین کنترلی
ماشین کنترلی الکتریکی

انواع ماشین کنترلی

ماشین های کنترلی به ۲ دسته کلی ماشین کنترلی الکتریکی و ماشین کنترلی سوختی تقیسم بندی می شوند که در هر ۲ نوع آن ها کلاس های مختلفی مانند : باگی ، تراک ، آفرود ، دیریفت و Toys وجود دارد که همکنون به شرح آن ها می پردازیم :

 • ماشین کنترلی باگی :

  از ویژگی های منحصر به فرد این نوع از ماشین ها می توان به سرعت بالای آن ها اشاره کرد که عموما برای استفاده در سطوح هموار مانند آسفالت و ساحل دریا بسیار مناسب می باشند .

 • ماشین کنترلی تراک :

  از ویژگی های بارز این مدل می توان به استایل ، ابعاد و قدرت آن پرداخت ، این نوع از خودرو بیشتر در ظاهر وانت بوده مناسب برای مناطقی خاکی و جنگلی می باشد .

 • ماشین کنترلی آفرود :

  همانطور که از نامش پیداست مناسب برای مسیر های خاکی و تپه چاله ای می باشد . این نوع از ماشین های کنترلی معمولا ۲ دفرانسیل بوده و از سیستم تعلیق قدرتمند تری برخوردارند که موجب می گردد تا قدرت کافی برای حرکت در مسیر های نا هموار را داشته باشند .

 • ماشین کنترلی دیریفت :

  این نوع از ماشین ها مناسب حرکات نمایشی می باشد و بگونه ای طراحی شده اند که به راحتی می توان با آن ها سر پیچ ها چرخید و حرکاتی نمایشی با آن انجام داد .

 • ماشین کنترل اسباب بازی یا همان Toys :

  این نوع کلاس ماشین کنترلی برای مناسب برای سنین ۳ تا ۱۰ سال می باشد که معمولا از سرعت ، قدرت و قیمت کمتری نسب به دیگر مدل ها بر خوردار هستند .

همچنین ماشین کنترلی سوختی خود بر ۲ نوع سوخت بنزین و سوخت نیترو تقسیم بندی می شوند که تفاوت اصلی آن ها در قیمت سوخت و قیمت ماشین ها می باشد . در نوع سوخت نیترو ، سوخت گران و ماشین ارزان و در نوع بنزینی ، سوخت ارزان و ماشین گران می باشد .

کمپانی های به نام ماشین کنترلی RC

امروزه کارخانه ها و برند های معروفی و مطرحی همچون HPI ، WL toys ، MZ ، Maisto و … در زمینه طراحی و ساخت ماشین های الکتریکی فعالیت می کنند و جالب است که بدانید این مجموعه ها حتی در طراحی کوچک ترین قطعات این خودرو ها دقت و ظرافت بسیار بالایی را صرف می کنند .

بزرگترین تفاوت در ماشین های RC برند با مدل های تقلبی یا همان NO Name در لذت استفاده و کیفیت آنهاست ، اگر این ۲ محصول را در کنار یکدیگر بگذارید و مقایسه نمایید خود به این مسئله به راحتی پی خواهید برد . شکل ظاهری ، رنگ بندی و امکانات ماشین های رادیو کنترلی بسیار متنوع و گوناگون است . تنوع در این زمینه نیز به بالاترین حد ممکنه افزایش پیدا کرده است به گونه ای که شما کاربران گرامی در هر رده ی قیمتی و با هر شکل و ظاهر و قابلیت دلخواهی که مد نظر دارید می توانید ماشین مورد علاقه ی خود را یافت کنید .

در محصولات حرفه ای RC این نوید برای طرفداران ماشین های رادیو کنترلی وجود دارد که در صورت بروز هر گونه آسیب ، خرابی و یا شکستگی این ماشین ها همچون ماشین های واقعی قابلیت تعمیر دارند و تمامی قطعات و لوازم جانبی آنها برای عرضه و ارائه وجود دارد . این ویژگی یکی از قابلیت هایی است که بر علاقه مندی طرفداران این ماشین ها افزوده است و کاربران  آن می دانند که در صورت هزینه و خرید ماشین کنترلی حرفه ای ، برای دفعات محدود از محصول مورد نظرشان بهره نمی گیرند .

کمپانی ماشین کنترلی

ماشین کنترلی الکتریکی

ماشین کنترلی سوختی

ماشین کنترلی سوختی

ماشین کنترلی سوختی دارای یک موتور احتراق داخلی می باشند . بطور کلی دو نوع موتور احتراق داخلی برایی ماشین های رادیو کنترل سوختی وجود دار د : ۱ موتورهای نیترو ،۲ موتورهای بنزینی

 1. موتور های نیترو : موتورهای نیترو به طور کلی دارای حجم کوچکتر و دور موتور بالاتری بوده و شتاب اولیه ماشینهای نیترو از ماشینهای بنزینی بیشتر است . موتورهای نیترو دارای سوخت مخصوصی هستند که از ترکیب الکل ، روغن کرچک ، روغن سینتتیک و نیترو متان ساخته می شود . همچنین قیمت سوخت های نیترو نسبت به بنزین بالا تر ولی قیمت ماشین های آن پایینتر می باشند .
 2. موتور های بنزینی : موتورهای بنزینی ، برای ماشین های آرسی بزرگتر مورد استفاده قرار میگیرد . سوخت این موتورها ، ترکیبی از بنزین معمولی و روغن دو زمانه است .

ماشین کنترلی سوختی تمامی اجزاء یک ماشین واقعی را در مقیاس کوچکتر دارند . به عنوان مثال این ماشینها ، دارای گیربکس ، پولوس ، گاردان ، دفرانسیل ، کمک فنر هیدرولیک ، سیلندر ، پیستون و میل لنگ درون موتور هستند همچنین سرعت برخی از این ماشی های RC به ۱۴۰ الی ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت می رسد .