ماشین کنترلی

شاید به جرات بتوان ادعا کرد که امروزه یکی از تفریحات دوست داشتنی برای ما انسان ها استفاده از ماشین کنترلی ها در زمینه مسابقات RC است . سالانه مسابقات بسیار بزرگی در زمینه اتومبیل رانی در نقاط مختلف دنیا برگزار می شود که علاقه مندان و طرفداران بسیار زیادی دارد .
البته این علاقه مندی صرفا برای اتومبیل و ماشین های واقعی نیست بلکه بسیاری از افراد به دنبال ماشین ها و اتومبیل های کوچک شده که اصطلاحاً ماشین کنترلی حرفه ای و یا ماشین آرسی می نامند هستند . چرا که با آنان نیز میتوان سرعت و هیجان بالایی را تجربه کرد و مسابقات بسیار جذابی را برپا نمود .

ماشین کنترلی

ماشین های کنترلی یا همان آرسی اصطلاحاً به ماشین هایی  گفته می شود که توسط رادیو کنترل از راه دور هدایت می شوند . این وسایل تفریحی امروزه جزو محبوب ترین محصولات تفریحی سرگرمی هستند که در رده های نیمه حرفه ای تا تمام حرفه ای طراحی و تولید می شوند و در تمامی رده های سنی طرفداران بسیار زیادی دارند . بی شک شما نیز پس از آشنایی با این محصولات و یادگیری آن ها متوجه خواهید شد که ماشین های کنترلی جزء محبوب ترین وسایل سرگرمی هستند .

ماشین کنترلی بنزینی

متاسفانه بسیاری از افراد بر این باورند که ماشین های کنترلی بنزینی داری قدرتی به مراتب بیشتر از ماشین های الکتریکی می باشند که این باور بسیار غلطی است ! همانطور که می دانید یک ماشین کنترلی سوختی از حداقل قیمت ۱۰ میلیون تومان شروع می شود و این تازه شروع ماجراست ! ماشین های بنزینی دارای اصحلاک بسیار بالایی می باشند به صورتی که شما برای هر بار استفاده بسته به نوع ماشینتان باید عددی معادل ۵% مبلغ خرید خریدتان برای هزینه های اصطحلاک هر بار استفادتان در نظر بگیرید ، علاوه بر آن تامین قطعات آن بسیار دشوار بوده و دارای مبلغی قابل توجه خواهد بود . یکی از مشکلاتی که ماشین های کنترلی بنزینی دارند این است که این ماشین ها دارای صدای بسیار زیاد و برای برخی آزار دهنده و برای برخی دیگر جذاب می باشد .

اما در مقابل ماشین های کنترلی الکتریکی دارای اصحلاکی بسیار کمتر از نوع سوختی آن دارا می باشد . ماشین های الکتریکی سرعتی از قیمت حدود ۱ میلیون تومان شروع می شود که علاوه بر قیمت کم دارای سرعتی بین ۵۰ الی ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت می باشند . همچنین این ماشین های می توانند بر خلاف ماشین های بنزینی به راحتی واترپروف شوند و در استفاده از آن لذت دو چندان برد . از مزایای دیگر ماشین های الکتریکی عدم آلودگی صوتی و زیست محیطی می باشد که می توان از آن ها در هر محیطی حتی منزل استفاده نمود و برای هر سنی قابل استفاده بوده و خطرناک نمی باشد ، همچنین قطعات و لوازم یدکی آن به وفور موجود بوده و دارای قیمتی بسیار ارزان تر از نوع سوختی آن است .

اما در نهایت خرید یک ماشین کنترلی اینکه سوختی باشد و یا الکتریک کاملا سلیقه ای بوده و قطعا شما کاربر گرامی با کمی بررسی و جست و جو می توانید ماشین کنترلی مورد علاقه خود را با توجه به سلیقه خود انتخاب کرده و از آن بهره ببرید .

تفاوت ماشین کنترلی حرفه ای و ماشین اسباب بازی

بارزترین تفاوت در بین ماشین های کنترلی حرفه ای و ماشین های اسباب بازی سرعت ، قدرت و دقت بالای آن هاست که موجب می شود تا سیستم موتور ، تعلیق ، فنربندی و شاسی این ماشین ها نیز بسیار ماهرانه و پیشرفته تر طراحی شوند . همچنین کیفیت و قابلیت تعمیرات آن نیز بسیار بهتر و بیشتر از سری اسباب بازی آن می باشد .

ماشین کنترلی الکتریکی

ماشین کنترلی سوختی

مشخصات ماشین کنترلی بنزینی

ماشین کنترلی بنزینی دارای یک موتور احتراق داخلی می باشند . بطور کلی دو نوع موتور احتراق داخلی برایی ماشین های رادیو کنترل سوختی وجود دار د : ۱- موتورهای نیترو      ۲- موتورهای بنزینی

  1. موتور های نیترو : این موتور ها به طور کلی دارای حجم کوچکتر ، دور موتور بالاتر و شتاب اولیه بیشتری نسبت به ماشینهای ماشینهای کنترلی بنزینی می باشند .
    موتورهای نیترو دارای سوخت مخصوصی هستند که از ترکیب الکل ، روغن کرچک ، روغن سینتتیک و نیترو متان ساخته می شود . همچنین قیمت سوخت های نیترو نسبت به بنزین بالا تر ولی قیمت ماشین های آن پایینتر می باشند .
  2. موتور های بنزینی : این نوع از موتور ها ، برای ماشین های آرسی بزرگتر مورد استفاده قرار میگیرند . سوخت این موتورها ، ترکیبی از بنزین معمولی و روغن دو زمانه است .

ماشین کنترلی بنزینی تمامی اجزاء یک ماشین واقعی را در مقیاس کوچکتر دارا می باشند . به عنوان مثال این ماشینها ، دارای گیربکس ، پولوس ، گاردان ، دفرانسیل ، کمک فنر هیدرولیک ، سیلندر ، پیستون و میل لنگ درون موتور هستند همچنین سرعت برخی از این ماشی ها به ۱۴۰ الی ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت می رسد .

انواع ماشین کنترلی

ماشین های کنترلی به ۲ دسته کلی ماشین کنترلی الکتریکی و ماشین کنترلی بنزینی تقیسم بندی می شوند که در هر ۲ نوع آن ها دارای کلاس های مختلفی مانند : باگی ، تراک ، آفرود ، دیریفت و اسباب بازی می باشند که همکنون به شرح آن ها می پردازیم :

  • باگی : از ویژگی های منحصر به فرد این نوع از ماشین ها می توان به سرعت بالای آن ها اشاره کرد که عموما برای استفاده در سطوح هموار مانند آسفالت و ساحل دریا بسیار مناسب می باشند .
  • تراک : از ویژگی های بارز این مدل می توان به استایل ، ابعاد و قدرت آن پرداخت ، این نوع از خودرو بیشتر در ظاهر وانت بوده مناسب برای مناطقی خاکی و جنگلی می باشد .
  • آفرود : همانطور که از نامش پیداست مناسب برای مسیر های خاکی و تپه چاله ای می باشد . این نوع از ماشین های کنترلی معمولا ۲ دفرانسیل بوده و از سیستم تعلیق قدرتمند تری برخوردارند که موجب می گردد تا قدرت کافی برای حرکت در مسیر های نا هموار را داشته باشند .
  • دیریفت : این نوع از ماشین ها مناسب حرکات نمایشی می باشد و بگونه ای طراحی شده اند که به راحتی می توان با آن ها سر پیچ ها چرخید و حرکاتی نمایشی با آن انجام داد .

ماشین کنترلی اسباب بازی

ماشین اسباب بازی معمولا مناسب برای سنین ۳ تا ۱۰ سال می باشد که معمولا از سرعت ، قدرت و قیمت کمتری نسب به دیگر مدل ها بر خوردار هستند . همچنین طراحی آن ها به گونه ای است که از متریال بسیار منعطف تری در آن ها استفاده شده تا در صورتی که کودک نتواند آن را کنترل کند به راحتی دچار آسیب نگردد ، علاوه بر آن حداکثر سرعت در این ماشین ها معمولا ۲۰ کیلومتر بر ساعت می باشد تا در صورت عدم کنترل توسط اوپراتور منجرب حادثه ای برای کسی نگردد .

همچنین ماشین سوختی خود بر ۲ نوع سوخت بنزین و سوخت نیترو تقسیم بندی می شوند که تفاوت اصلی آن ها در قیمت سوخت و قیمت ماشین ها می باشد . در نوع سوخت نیترو ، سوخت گران و ماشین ارزان و در نوع بنزینی ، سوخت ارزان و ماشین گران می باشد .

ماشین کنترلی الکتریکی

کمپانی ماشین کنترلی

برند های معروف ماشین کنترلی

امروزه کارخانه ها و برند های معروفی و مطرحی همچون HPI ، WLtoys ، BSD و … در زمینه طراحی و ساخت ماشین های الکتریکی فعالیت می کنند و جالب است که بدانید این مجموعه ها حتی در طراحی کوچک ترین قطعات این خودرو ها دقت و ظرافت بسیار بالایی را صرف می کنند .

بزرگترین تفاوت در ماشین های آرسی در برند و کیفیت آنهاست ، اگر ۲ محصول برند را در کنار یکدیگر بگذارید و مقایسه نمایید خود به این مسئله به راحتی پی خواهید برد . شکل ظاهری ، رنگ بندی و امکانات ماشین های رادیو کنترلی بسیار متنوع و گوناگون است . تنوع در این زمینه نیز به بالاترین حد ممکنه افزایش پیدا کرده است به گونه ای که شما کاربران گرامی در هر رده ی قیمتی و با هر شکل و ظاهر و قابلیت دلخواهی که مد نظر دارید می توانید ماشین مورد علاقه ی خود را یافت کنید .

قیمت ماشین کنترلی بزینی

قیمت ماشین کنترلی بنزینی به عوامل زیادی همچون برند ، سرعت ، کیفیت ، کلاس خودرور و نوع سوخت نیرو محرکه آن بستگی دارد . پیشنهاد ما برای علاقمندان به این دسته از محصولات RC تهیه ماشین کنترلی الکتریکی می باشد .
به این دلیل که ماشین های الکتریکی علاوه بر این که می توانند هم سرعت ماشین بنزینی باشند دارای مزایایی همچون قیمت مناسب ، هزینه سوخت ارزان ( برق ) ، استحلاک پایین ، فراوانی قطعات و خدمات پس از فروش نیز می باشند .

در محصولات حرفه ای RC این نوید برای طرفداران ماشین های رادیو کنترلی وجود دارد که در صورت بروز هر گونه آسیب ، خرابی و یا شکستگی های احتمالی این ماشین ها همچون ماشین های واقعی قابلیت تعمیر دارند و تمامی قطعات و لوازم جانبی آنها موجود است .
این ویژگی یکی از قابلیت هایی است که بر علاقه مندی طرفداران این ماشین ها افزوده است و کاربران  آن می دانند که در صورت هزینه و خرید ماشین کنترلی حرفه ای ، برای دفعات محدود از محصول مورد نظرشان بهره نمی گیرند .