ماشین کنترلی | RC Car

شاید به جرات بتوان ادعا کرد که امروزه یکی از تفریحات دوست داشتنی برای ما انسان ها استفاده از ماشین کنترلی ها در زمینه مسابقات R/C است . سالانه مسابقات بسیار بزرگی در زمینه رالی اتومبیل سواری در نقاط مختلف دنیا برگزار می شود که علاقه مندان و طرفداران بسیار زیادی دارد . البته این علاقه مندی صرفا برای اتومبیل و ماشین های واقعی نیست بلکه بسیاری از افراد به دنبال ماشین ها و اتومبیل های کوچک شده که اصطلاحاً ” ماشین کنترلی مدل و یا ماشین آرسی ” می نامند هستند ، چرا که با آنان نیز میتوان سرعت و هیجان بالایی را تجربه کرد و مسابقات بسیار جذابی را برپا نمود .

ماشین های کنترلی یا RC اصطلاحاً به ماشین هایی  گفته می شود که توسط رادیو کنترل از راه دور هدایت می شوند . ماشین کنترلی ها امروزه جزو محبوب ترین محصولات تفریحی سرگرمی هستند که در رده های نیمه حرفه ای تا تمام حرفه ای طراحی و تولید می شوند و در تمامی رده های سنی طرفداران بسیار زیادی دارند . بی شک شما نیز پس از آشنایی با این محصولات و یادگیری آن ها متوجه خواهید شد که ماشین های کنترلی جزء محبوب ترین وسایل سرگرمی هستند .

بارز ترین ویژگی ماشین کنترلی RC سرعت ، قدرت و دقت بالای آن هاست که موجب میشود تا سیستم فنربندی و شاسی این ماشین های حرفه ای نیز بسیار ماهرانه و پیشرفته طراحی شوند .


ماشین کنترلی سوختی

ماشین کنترلی الکتریکی

انواع ماشین های کنترلی

ماشین های کنترلی به 2 دسته کلی ماشین کنترلی الکتریکی و ماشین کنترلی سوختی تقیسم بندی می شوند که در هر 2 نوع آن ها کلاس های مختلفی مانند : باگی ، تراک ، آفرود ، دیریفت و Toys وجود دارد که همکنون به شرح آن ها می پردازیم :

  • ماشین کنترلی باگی : از ویژگی های منحصر به فرد این نوع از ماشین ها می توان به سرعت بالای آن ها اشاره کرد که عموما برای استفاده در سطوح هموار مانند آسفالت و ساحل دریا بسیار مناسب می باشند .
  • ماشین کنترلی تراک : از ویژگی های بارز این مدل می توان به استایل ، ابعاد و قدرت آن پرداخت ، این نوع از خودرو بیشتر در ظاهر وانت بوده مناسب برای مناطقی خاکی و جنگلی می باشد .
  • ماشین کنترلی آفرود : همانطور که از نامش پیداست مناسب برای مسیر های خاکی و تپه چاله ای می باشد . این نوع از ماشین های کنترلی معمولا 2 دفرانسیل بوده و از سیستم تعلیق قدرتمند تری برخوردارند که موجب می گردد تا قدرت کافی برای حرکت در مسیر های نا هموار را داشته باشند .
  • ماشین کنترلی دیریفت : این نوع از ماشین ها مناسب حرکات نمایشی می باشد و بگونه ای طراحی شده اند که به راحتی می توان با آن ها سر پیچ ها چرخید و حرکاتی نمایشی با آن انجام داد .
  • ماشین کنترل اسباب بازی یا همان Toys : این نوع کلاس ماشین کنترلی برای مناسب برای سنین 3 تا 10 سال می باشد که معمولا از سرعت ، قدرت و قیمت کمتری نسب به دیگر مدل ها بر خوردار هستند .

همچنین ماشین کنترلی سوختی خود بر 2 نوع سوخت بنزین و سوخت نیترو تقسیم بندی می شوند که تفاوت اصلی آن ها در قیمت سوخت و قیمت ماشین ها می باشد . در نوع سوخت نیترو ، سوخت گران و ماشین ارزان و در نوع بنزینی ، سوخت ارزان و ماشین گران می باشد .

برند ها و کمپانی های مطرح محصولات RC CAR در جهان

امروزه کارخانه ها و برند های معروفی و مطرحی همچون HPI ، WL toys ، MZ ، Maisto و … در زمینه طراحی و ساخت ماشین های الکتریکی فعالیت می کنند و جالب است که بدانید این مجموعه ها حتی در طراحی کوچک ترین قطعات این خودرو ها دقت و ظرافت بسیار بالایی را صرف می کنند .

بزرگترین تفاوت در ماشین های RC برند با مدل های تقلبی یا همان NO Name در لذت استفاده و کیفیت آنهاست ، اگر این 2 محصول را در کنار یکدیگر بگذارید و مقایسه نمایید خود به این مسئله به راحتی پی خواهید برد . شکل ظاهری ، رنگ بندی و امکانات ماشین های رادیو کنترلی بسیار متنوع و گوناگون است . تنوع در این زمینه نیز به بالاترین حد ممکنه افزایش پیدا کرده است به گونه ای که شما کاربران گرامی در هر رده ی قیمتی و با هر شکل و ظاهر و قابلیت دلخواهی که مد نظر دارید می توانید ماشین مورد علاقه ی خود را یافت کنید .

در محصولات حرفه ای RC این نوید برای طرفداران ماشین های رادیو کنترلی وجود دارد که در صورت بروز هر گونه آسیب ، خرابی و یا شکستگی این ماشین ها همچون ماشین های واقعی قابلیت تعمیر دارند و تمامی قطعات و لوازم جانبی آنها برای عرضه و ارائه وجود دارد . این ویژگی یکی از قابلیت هایی است که بر علاقه مندی طرفداران این ماشین ها افزوده است و کاربران می دانند که در صورت هزینه و خرید چنین محصولاتی ، برای دفعات محدود از محصول مورد نظرشان بهره نمی گیرند .


کمپانی ماشین کنترلی

کمپانی ماشین کنترلی

ماشین کنترلی سوختی

ماشين کنترلی سوختی دارای يک موتور احتراق داخلی مي باشند . بطور کلی دو نوع موتور احتراق داخلی برايی ماشين هاي راديو کنترل سوختي وجود دار د : ۱ موتورهای نيترو ،۲ موتورهای بنزينی

  1. موتور های نیترو : موتورهای نيترو به طور کلی دارای حجم کوچکتر و دور موتور بالاتری بوده و شتاب او ليه ماشينهای نيترو از ماشينهای بنزينی بيشتر است . موتورهای نيترو دارای سوخت مخصوصی هستند که از ترکيب الکل ، روغن کرچک ، روغن سينتتيک و نيترو متان ساخته می شود . همچنین قیمت سوخت های نیترو نسبت به بنزین بالا تر ولی قیمت ماشین های آن پایینتر می باشند .
  2. موتور های بنزینی : موتورهای بنزينی ، برای ماشين های آرسی بزرگتر مورد استفاده قرار ميگيرد . سوخت اين موتورها ، ترکيبی از بنزين معمولی و روغن دو زمانه است .

ماشين کنترلی سوختی تمامی اجزاء يک ماشين واقعی را در مقياس کوچکتر دارند . به عنوان مثال اين ماشينها ، دارای گيربکس ، پولوس ، گاردان ، دفرانسيل ، کمک فنر هيدروليک ، سيلندر ، پيستون و ميل لنگ درون موتور هستند همچنین سرعت برخی از این ماشی های RC به 140 الی 170 کیلومتر بر ساعت می رسد .