هواپیما مدل | Airplane Model

هواپیما مدل ( هواپیما کنترلی ) از جمله محصولات سرگرمی پروازی می باشد که از گذشته ای بسیار دور در دنیای RC رواج داشته و در بسیاری از جا ها دیده شده است که به عنوان پدر علم آرسی از آن یاد می شود . به بیانی دیگر می توان گفت اولین مدل های پروازی از هواپیما مدل به وجود آمد و بعد ها در زمینه های دیگری هموچون هلیکوپتر و پهپاد های عمود پرواز ارتقا یافت .
هواپیما های مدل اولیه دست پرتاب بودند ، به این معنی که برای بلند شدن و پرواز کردن نیاز به موتوری نداشته و با پرتاب دست پرواز خود را آغاز می کردند . پس از گذشت مدتی این هواپیما ها به پیشرانش های اولیه بسیار ساده همچون کش تجهیز شدند . در این سیستم پرواز توسط کش جمع شده صورت می گرفت که البته هنوز نیز دارای کاربران خاص خود هستند .

هواپیما کنترلی در اصل نوعی از پرنده ها می باشد که فاقد سرنشین بوده و توسط سیستم رادیو کنترل به پرواز در می آید ، معمولا هواپیما های کنترلی در اندازه های مختلفی ساخته می شوند و انواع مختلفی دارد که به صورت کامل توضیح داده خواهد شد .

انواع هواپیما کنترلی از نوع کلاس پرواز

هواپیماهای مدل را از نظر کلاس پروازی میتوان به سه دسته ترینر یا آموزشی ، پترن یا همان آکروبات سه بعدی و جت تقسیم بندی کرد .

در دسته بندی دیگر نیز می توان آن ها را به ۳ دسته : بال رو ، بال وسط و بال زیر نیز تقسیم بندی نمود .

اگر یک اوپراتور تازه کار هستید و نمی دانید که کدام مدل مناسب شماست ، پیشنهاد ما به شما تهیه یک هواپیمای بال رو یا گلایدر موتور پشت می باشد که می توانید خیلی راحت تر پرواز آن را کنترل نمایید .

برند های معتبر هواپیما مدل

از معتبر ترین برند ها در این زمینه می توان شرکت های تخصصی از جمله FMS ، Pilot ، Sebart  ، WL Toys ، Technohobby و Multiplex را نام برد .

جهان آرسی به عنوان مجموعه ای تخصصی که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ آغاز کرده است در زمینه هواپیما مدل نیز فعالیت داشته و با ارائه مدل های متنوع از مبتدی تا حرفه ای توانسته است کاربران زیادی را به سوی خود جذب نماید . این مجموعه با رائه خدمات همچون آموزش پرواز و ساخت و تولید انواع هواپیما توانسته است جایگاه خوبی را در میان علاقه مندان این رشته بدست آورد .

هواپیما مدل
هواپیما کنترلی
هواپیما مدل کشی

هواپیما مدل کشی

مدل های اولیه هواپیما مدل از نوع آزاد پرواز بوده اند که توسط دست پرتاب می شدند . هواپیمای مدل کشی همچنان در دنیا ساخته و تولید می شود و دارای علاقه مندان خود است ، جالب تر آن است که بدانید هر ساله مسابقات زیادی برای اینگونه هواپیما های مدل در دنیا برگزار میگردد که بسیار جذاب است و شرکت کنندگان بسیاری در آن شرکت می کنند .

انواع هواپیمای مدل آزاد پرواز کشی

این هواپیما ها دارای هیچگونه پیشرانش الکتریکی و یا سوختی نبوده اند و معمولا توسط کش ، به ۲ صورت :

  1. کش پرتاب
  2. کش چرخشی

به پرواز در می آمدند که بسیار هیجان انگیز و جذاب بود .

هواپیمای مدل کشی یک هواپیما بسیار ساده بوده که برای پرواز بیشتر آن نیاز است تا حداکثر دقت در طراحی آیرودینامیک آن بکار رود تا بتواند مصافت بیشتری را طی کند .

هواپیما کنترلی الکتریکی

هواپیما کنترلی الکتریکی به دلیل نوع پیشرانش آن که توسط نیروی باتری تامین می شود به این نام قرار گرفته اند . این هواپیما ها به دلیل اینکه از نیروی باتری برای پیشرانش خود بهره می برند بسیار کم هزینه تر ، کم صدا تر و بهتر در نوع پرواز خود می باشند .

باتری قرار گرفته درون این هواپیما ها از نوع لیتیومی می باشد که می تواند بازدهی لازم را جهت تامین انرژی این موتور ها تامین کند .

موتور هواپیما کنترلی الکتریکی

موتور های قرار گرفته در این نوع هواپیما های کنترلی از سه نوع : کرولس ، براش و براشلس می باشد که طبیعتا موتور های براشلس دارای بالاترین قدرت در این نوع هواپیما ها می باشد . همچنین نوعی دیگری از موتور ها به نام داکت فن وجود دارد که برای جت ها مورد استفاده قرار میگیرد .

هدایت هواپیمای کنترلی

هواپیما های کنترلی بر ۲ نوع هدایت لاین کنترل و رادیو کنترل تقسیم بندی می شوند ، آن دسته از هواپیما هایی که لاین کنترل می باشند توسط نیروی گریز از مرکز و در یک محوره دایره وار شروع به چرخش میکند ولی هواپیما هایی که توسط رادیو کنترل هدایت می شوند از طریق موتور و سروو هدایت شده و همانند یک هواپیمای واقعی شروع به پرواز می کند .

هواپیما کنترلی الکتریکی
هواپیما کنترلی سوختی

هواپیما کنترلی سوختی

هواپیما های کنترلی سوختی که سیستم پیشرانش آن ها توسط سوخت های فسیلی شروع به کار می کند در ۳ نوع : دیزل ، نیترو و بنزینی می باشد . سوخت دیزل که از قدیمی ترین نوع سوخت ها می باشد ترکیبی از : الکل متانول ، روغن کرچک و نیترو بود که اصلاحاً به موتور دیزلی معروف بود ، بعد از آن موتور هایی با سوخت نیترو طراحی شد که توسط مواد الکل متانول ، روغن کرچک و نیترو ساخته میشد که در بین مدلر ها بسیار رواج پیدا کرده بود .

همکنون بهترین نوع موتور ، موتور های بنزینی است که البته گرانترین نوع موتور اما با قدرت بسیار بیشتر و هزینه سوخت کمتر تولید شده است . این موتور ها دارای قدرت بسیار بالایی بوده که در طراحی هواپیما های مدل حرفه ای و بزرگ به کار می رود .

نوع هدایت هواپیما کنترلی سوختی

هدایت هواپیما های سوختی همانند سایر هواپیما های مدل در ۲ نوع لاین کنترل و رادیو کنترل می باشد که طبیعتا مدل های رادیو کنترل دارای کیفیت و هیجان پروازی بالاتری می باشند .