Drone چیست ؟

Drone چیست ؟

Drone ( درون )  چیست ؟

Drone چیست ؟ سوالی بسیار رایج که کاربران زیادی از کارشناسان جهان آرسی پرسیده و امروز بر آن شدیم تا در یک نوشته ی تخصصی و با شرح کامل جزئیات پاسخی جامع و کامل نسبت به این سوال بدهیم .

در دهه اخیر بازار مولتی روتور های بدون سرنشین بسیار داغ شده است . به گونه ای که در تمامی رنج های قیمتی و با ویژگی های متنوع پرنده های بسیاری به بازار جهانی عرضه شده است . مولتی روتور ها دارای دامنه ی بسیار گسترده ای از پرنده های مختلف هستند از جمله کواد کوپتر ها . چندی پیش حدود 4 الی 5 سال گذشته نام Drone بسیار بر سر زبان ها افتاد . Drone در زبان انگلیسی به معنای هواپیمای بدون سرنشین است و در زبان فارسی نیز تقریبا با این معنا و مفهوم معروف شد . در چند ساله ی اخیر پرنده های بدون سرنشین عمود پروازی به بازار آمده اند که برای مصارف و جنبه های مختلفی از آن ها استفاده می شود .

در سال های اولیه به چنین پرنده هایی که برای مصارفی همچون تفریح و سرگرمی وارد بازار شدند Drone گفته می شد . Drone ها بسیار سریع جای خود را میان افراد علاقه مند به پرواز پیدا کردند . البته لازم بذکر است کلمه Drone به سرعت جای خود را به کلمه کواد کوپتر داد .

تری کوپتر ها ، کوادکوپتر ها ، هگزا کوپتر ها و اوکتاکوپتر ها در دسته ی مولتی روتور ها قرار می گیرند .
تری کوپتر به پرنده ای اطلاق می شود که دارای 3 بازو و سه موتور است . این دسته از پرنده ها در دسته ی محصولات تفریحی – سرگرمی و تخصصی به چشم میخورد اما می توان به جرات گفت تعداد آن ها بسیار محدود است چرا که از نظر شکل ظاهری و قدرت در پرواز در مقایسه با سایر مدل ها در سطح پایین تری قرار میگیرند لذا کاربران تمایل چندانی به این شکل از پرنده های عمود پرواز ندارند .

کوادکوپتر متداول ترین و محبوب ترین شکل از پرنده های عمود پرواز بدون سرنشین است که در سه سطح تفریحی – سرگرمی ، نیمه حرفه ای و تخصصی دارای تنوع فوق العاده بالایی است . کوادکوپتر ها از 4 بازو و 4 موتور بهره برده اند و در میان عام مردم بسیار محبوب هستند و جایگاه ویژه ای دارند . در واقع کلمه Drone نیز نسبت به همین کوادکوپتر ها اطلاق می شود و اگر کاربری میگوید به Drone نیازمندم منظورش همان کوادکوپتر است .
کوادکوپتر و یا همان Drone ها به دلیل پرواز بسیار استیبل و رنج قیمتی های متنوع و تنوع بالا به سرعت در میان مردم رخنه کردند و امروزه شاهد این موضوع هستیم که گروهی فقط برای تفریح و تجربه ی لذت پرواز یک Drone خریداری می کنند .
البته لازم بذکر است کلمه drone میتواند به هر یک از دسته بندی های دیگر نیز گفته شود چرا که یک کلمه ی عام است اما اختصاصا چون پرنده های 4 موتوره ( کوادکوپتر ها ) بیشتر در میان مردم جا افتاده اند میتوان گفت منظور از Drone همان کوادکوپتر است اما میتواند منظور یک کاربر از Drone مثلا هگزاکوپتر نیز باشد .

هگزاکوپتر ها پرنده های 6 موتوره ای هستند که دارای 6 بازو نیز می باشند . این پرنده ها دارای سایز و ابعاد مختلفی بوده و نمونه هایی از آن ها را در پرنده های تفریحی – سرگرمی شاهد بوده ایم اما بازار هگراکوپتر ها در پرنده های دست ساز و کاستوم و بیشتر برای پروژه ها و اهداف صنعتی ، کشاورزی و نظامی به چشم میخورد .

اوکتاکوپتر ها نیز پرنده های عمود پروازی هستند که از 8 موتور و 8 بازو بهره برده اند و دارای ابعاد و سایز های بسیار بزرگی بوده که کنترل آنها نسبت به مدل های قبلی سخت تر می شود و هدایت آن ها کار هر کاربری نیست . این طبقه از مولتی روتور ها عام نبوده و افراد برای تفریح و سرگرمی با آن ها کاری ندارند مگر اینکه هدف یک پروژه ی تخصصی و کارهای بزرگ باشد که نیاز به چنین پرنده هایی قوی و بزرگ باشد .

Drone ( درون ) ها در 3 سطح مختلف طراحی ، تولید و روانه بازار می شوند :

1) Drone های تفریحی – سرگرمی :

پرنده هایی که در این طبقه قرار می گیرند برای عامه ی مردم طراحی و تولید می شود و رنج قیمتی آن ها دارای متوسط مشخصی است چرا که استفاده کنندگان هیچ دانش و مهارتی ندارند و هدف آنان از خرید Drone تنها بازی و تجربه لذت پرواز و ثبت و ضبط تصاویر هوایی شخصی و یا خانوادگی است .

2) Drone های نیمه حرفه ای :

پرنده و یا کوادکوپتر هایی که در این دسته قرار میگیرند دارای مشخصه های همچون جی پی اس و بازگشت به خانه هستند . اما از نظر برد رادیویی و شکل ظاهری همانند پرنده های تفریحی – سرگرمی هستند . درواقع Drone های این طبقه دارای برآیندی از ویژگی های پرنده های تخصصی و تفریحی – سرگرمی هستند .

3) Drone های تخصصی و یا حرفه ای :

Drone های این دسته دارای مولفه های بسیار تخصصی همچون برد رادیویی طولانی ، کیفیت دوربین های فوق العاده بالا ، جی پی اس و پرواز دقیق ، بازگشت به خانه و … هستند . فانتوم ها کوادروتور هایی هستند که در این دسته قرار می گیرند و دارای رنج قیمتی های بالایی هستند .

در نهایت میتوان اذعان کرد Drone ها دارای دنیای بسیار بزرگی هستند و اگر به پرواز علاقه دارید حتما در این مورد مطالعه کنید و به خرید کوادکوپتر و یا درون اقدام کنید چرا که علاوه بر یادگیری مهارت پروازی و تجربه هیجان پرواز میتوانید تصاویر و فیلم هایی ثبت کنید .

جهان آرسی تخصصی ترین مرجع ارائه کننده انواع Drone در ایران و نمایندگی محصولات کمپانی DJI مفتخر است تا با ارائه مشاوره های دقیق بهترین پیشنهاد را به طور موردی به هر کاربری بدهد تا رضایت پس از خرید حاصل شود . زندگیتان پروازی !

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *