مقایسه کوادکوپتر مویک ایر و اسپارک | بخش سوم

مقایسه کوادکوپتر مویک ایر و اسپارک – بخش سوم

مقایسه کوادکوپتر مویک ایر و اسپارک | بخش سوم

در قسمت اول کوادکوپتر مویک ایر و کوادکوپتر اسپارک را از لحاظ ظاهری و ویژگی هایی که در طراحی آن ها وجود دارد مقایسه کردیم و به نقاط ضعف و قوت هر کدام نیز اشاره هایی داشتیم .
در بخش دوم مقاله مقایسه کوادکوپتر مویک ایر و اسپارک | بخش سوم نیز به موضوعاتی همچون سرعت ، مدت زمان پرواز ، و کیفیت ویدیو و تصویر این دو مدل پرداختیم . اما امروز در سومین و آخرین قسمت مقاله مقایسه کوادکوپتر مویک ایر و اسپارک | بخش سوم قصد داریم جنبه های بیشتری از این دو کوادکوپتر دوربین دار را مورد بررسی قرار دهیم و بعضی از امکانات جدید DJI Mavic Air را به شما عزیزان معرفی کنیم .
بنابراین اگر قصد دارید در تصمیم گیری نهایی مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید ، توصیه می کنیم تا پایان با ما همراه باشید .

  • قابلیت اجتناب از موانع

به جرات می توان گفت قابلیت اجتناب از موانع جدی ترین وجه تمایز این دو کوادکوپتر است . کوادکوپتر اسپارک با فعال شدن این قابلیت به جای دوربین از یک سنسور IR (مادون قرمز) استفاده می کند تا بتواند موانع موجود در مسیر را به وضوح پایین شناسایی کند .
برای این کوادکوپتر یک چراغ مادون قرمز در نظر گرفته شده است که طیفی از نور نامرئی را در فضا منتشر می کند ، و پس از آن سنسور مادون قرمز موجود نیز الگوی طیف منعکس شده را شناسایی می کند .
چنین فرایندی می تواند فاصله DJI Spark از موانع را مشخص نماید ، اما هیچ گونه اطلاعات جزئی را در اختیار کوادکوپتر قرار نمی دهد . از سوی دیگر دوربین اضافی که در قسمت پایینی کوادکوپتر اسپارک نصب شده است هیچ نقشی در فرایند شناسایی موانع ندارد .

کوادکوپتر مویک ایر اما دارای سنسور های متعدد مخصوص شناسایی موانع است که عملکردی مشابه کوادکوپتر مویک پرو دارند و در بعضی موارد حتی بهتر از آن نیز عمل می کنند .
در DJI Mavic Air به جای بهره گیری از سنسورهای مادون قرمز دو دوربین در قسمت جلویی کوادکوپتر تعبیه شده است که زاویه دید مشابه چشم های انسان را در اختیار کوادکوپتر قرار می دهد .
در صورت فعال شدن قابلیت اجتناب از موانع تصاویر به دست آمده از این دو دوربین به صورت همزمان پردازش شده و پس از ترکیب با یکدیگر به یک نقشه چند بعدی از محیط پیرامون تبدیل می شوند تا امکان شناسایی موانع فراهم شود .

علاوه بر آن دو دوربین اضافی در قسمت پایینی و دو دوربین دیگر نیز در قسمت عقبی مویک ایر گنجانده شده که در کنار دوربین های جلویی به خوبی می توانند موانع را در هر حالت پروازی شناسایی کنند .
دوربین های عقبی دقیقا مشابه دوربین های جلو عمل می کنند ، در حالی که دوربین های تعبیه شده در قسمت پایینی با وجود تشابه های ظاهری بیشتر در فرایند کالیبره کردن کوادکوپتر به کار گرفته می شوند .
جالب است بدانید دوربین های پایینی در صورت فعال شدن حالت فرود نیز به کمک مویک ایر می آیند و از ایمن بودن منطقه فرود اطمینان حاصل می کنند .

به طور کلی بهره گیری از دوربین ها راهکاری فوق العاده دقیق تر برای شناسایی موانع است و به این فرایند سرعت می بخشد . به همین دلیل است که مویک ایر حتی در صورت فعال بودن قابلیت Obstacle Avoidance با سرعت به مراتب بیشتری در مقایسه با اسپارک پرواز می کند .
همانطور که در بخش های قبلی این مقاله اشاره کردیم کوادکوپتر Spark در صورت فعال بودن این قابلیت حداکثر سرعت 11 کیلومتر بر ساعت را به نمایش می گذارد ، در حالی که کوادکوپتر Mavic Air در همین شرایط می تواند به سرعت 32 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند .

علاوه بر دقت بیشتر و سنسور های رو به عقب (دوربین های عقبی) ، کوادکوپتر مویک ایر ویژگی جدید دیگری نیز دارد که با نام Advanced Pilot Assistance System (سیستم کمک خلبان پیشرفته) شناخته می شود و برای تمام کاربران مبتدی و حرفه ای یک ابزار کاربردی است .
کلید مربوط به این قابلیت نیز با عبارت APAS داخل نرم افزار DJI GO مشخص شده است و با یک بار لمس کردن فعال می شود . زمانی که این قابلیت فعال شود ، شما می توانید به صورت کاملا عادی مویک ایر را به پرواز در آورید و منتظر باشید تا کوادکوپتر به صورت کاملا خودکار موانع موجود در مسیر را شناسایی کرده و با تغییر مسیر جزئی آن ها پشت سر بگذارد .
به عبارت دیگر زمانی که شما رو به جلو پرواز می کنید و مانعی در سمت راست مسیر وجود دارد ، کوادکوپتر کمی به سمت چپ تغییر جهت می دهد تا از برخورد با مانع جلوگیری کند .
به همین صورت اگر مانع در سمت چپ مسیر قرار گرفته باشد تغییر جهت به سمت راست خواهد بود . در مواقعی که موانعی در هر دو طرف مسیر وجود داشته باشند هم مویک ایر با افزایش ارتفاع از آن ها عبور می کند .
البته بعضی از کوادکوپتر های دیگر شرکت DJI نیز در حالت پرواز Tap Fly چنین عملکردی دارند ، اما با توجه به کاربرد محدود این حالت پروازی می توان گفت APAS یک قابلیت منحصر به فرد است که ضمن حفظ ایمنی امکان کنترل کامل کوادکوپتر را فراهم می کند .

مقایسه قابلیت اجتناب از موانع در اسپارک و مویک ایر

حالت اشاره با امکانات جدید در کوادکوپتر مویک ایر

اگر تا به حال با کوادکوپتر اسپارک کار کرده باشید ، حتما می دانید یکی از جالب ترین امکانات آن حالت پروازی به نام Gesture mode یا همان حالت اشاره است . در این حالت کافیست اسپارک را کف دست خود قرار داده و آن را در مقابل صورت خود بگیرید .
پس از آن کوادکوپتر صورت شما را شناسایی کرده و از روی دست شما بلند خواهد شد. برای حرکت دادن و کنترل پهباد کافیست دست خود را در جهت مورد نظر حرکت دهید تا اسپارک به همان سمت حرکت کند .

در این حالت اشاره های دیگری نیز برای عکسبرداری و فیلم برداری ، فعال کردن حالت ردیابی پویا (Avtive Track) ، و فرود آوردن کوادکوپتر روی دست شما تعریف شده است . همانطور که می بینید حالت اشاره در کوادکوپتر اسپارک واقعا ایده جالبی است ، اما بهره گیری از آن در بعضی شرایط ممکن است مشکلات آزار دهنده را به دنبال داشته باشد .

اولین مشکل در هنگام استفاده از حالت Gesture mode این است که تمامی اشاره ها و دستورات به درستی اجرا نمی شوند . مشکل دوم عدم وجود محور سوم در گیمبال است که باعث می شود ردیابی سوژه ها به نوعی دچار تزلزل شود. با توجه به این نقاط ضعف و همچنین عدم ارائه کیفیت 4K توسط اسپارک، می توان نتیجه گرفت ویدیو های تهیه شده توسط این کوادکوپتر در حالت اشاره قابل ویرایش و بهره گیری در آثار تصویری شگفت انگیز نخواهد بود .

اما حالت اشاره در کوادکوپتر مویک ایر دستخوش تغییرات عمده ای شده است و حالا با نام Smart Capture شناخته می شود .
در حالت تقریبا تمام اشاره ها جایگزین و یا حداقل اصلاح شده اند تا کاربر تجربه بهتری در هنگام استفاده از آن داشته باشد . به عنوان مثال برای شروع پرواز به جای اینکه کوادکوپتر را روی کف دست قرار داده و امیدوار باشید که در هنگام بلند شدن با شما برخورد نکند ، می توانید Mavic Air را روی زمین قرار داده و با نشان دادن کف دست خود فرمان شروع پرواز را صادر کنید .
پس از شروع پرواز نیز مویک ایر با افزایش ارتفاع از زمین جدا می شود اما هیچگونه حرکت اضافی همچون دنبال کردن سوژه یا پرواز به سمت عقب نخواهد داشت تا زمانی که شما دوباره دست خود را بلند کنید .
در این مرحله همانند کوادکوپتر اسپارک می تواند مویک ایر را با حرکت دادن دست کنترل کنید ، تنها تفاوت این است که همزمان با شروع حرکت مویک ایر به صورت کاملا خودکار شما را ردیابی و دنبال خواهد کرد .
لازم به ذکر است که در این حالت امکان افزایش فاصله بین شما و کوادکوپتر نیز وجود خواهد داشت . به این منظور کافیست هر دو دست خود را به صورت موازی بالا بیاورید و آن ها را از یکدیگر دور کنید. جالب است بدانید در حالت Smart Capture شما می توانید مویک ایر را تا حداکثر 6 متر از خود دور کنید و هنوز هم تمام قابلیت های کنترلی را در اختیار داشته باشید .

برای ثبت تصاویر نیز به جای اینکه به کمک دست خود چهارچوبی را به کوادکوپتر نشان دهید ، کافیست دو انگشت خود را به سمت بالا نگه دارید. البته نشان دادن چارچوب هنوز هم جزو اشاره های اصل است و فرمان شروع یا پایان فیلمبرداری را به مویک ایر اعلام می کند .

یکی از اشاره های جدید که در کوادکوپتر مویک ایر برای اولین بار استفاده می شود انتقال کنترل (Control Switch) است . اگر قصد دارید کنترل کوادکوپتر را در طول پرواز به شخص دیگری واگذار کنید ، می توانید از این قابلیت بهره بگیرید . برای این کار کافیست شخص دوم دست خود را بالا بگیرد تا مویک ایر شما را فراموش کرده و دستورات را از او دریافت کند .

با وجود تمام پیشرفت های صورت گرفته در حالت جدید Smart Capture ، امکان تهیه ویدئوهای 4K و برخورداری از گیمبال سه محوره ، می توان گفت ِDJI Mavic Air حالت اشاره را از یک ابزار صرفا جهت سرگرمی به یک قابلیت فوق العاده کاربردی تبدیل کرده است .

حالت اشاره در هلی شات مویک ایر

رادیو کنترل اسپارک و مویک ایر

رادیو کنترل کوادکوپتر مویک ایر و کوادکوپتر اسپارک از لحاظ ظاهری شباهت های بسیاری دارند و هر دو با استفاده از امواج WiFi دستورات را به پهباد ارسال می کنند . لازم به ذکر است که هیچ صفحه نمایش تله متری مانند ریموت کنترل مویک پرو برای آن ها در نظر گرفته نشده است .
با این وجود شرکت DJI در طراحی کنترل کننده مویک ایر به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد .

رادیوکنترل DJI Mavic Air فرمان های کنترلی (joysticks) به گونه ای طراحی شده اند که می توان آن ها را جدا کرد و داخل بدنه قرار داد. این ویژگی باعث می شود دستگاه کنترل از راه دور به راحتی داخل جیب جای گرفته و حمل و نقل آن با سهولت بیشتری صورت پذیرد. اما مهم تر از آن محدوده کنترلی است که در این دستگاه به حداکثر 4 کیلومتر افزایش پیدا کرده است .

جالب است بدانید رادیو کنترل کوادکوپتر مویک ایر برای اتصال به تلفن های هوشمند از WiFi استفاده نمی کند . در عوض یک کابل مخصوص برای این کار در نظر گرفته شده است که یک خروجی آن به تلفن هوشمند و خروجی دیگر به کناره دستگاه کنترل از راه دور متصل می شود تا به این ترتیب ارتباطی قابل اطمینان تر از مدل اسپارک بین این دو دستگاه برقرار شود ، و کوچکترین اختلال یا تأخیری در آن وجود نداشته باشد .

رادیو کنترل اسپارک و مویک ایر

نتیجه گیری : کدام کوادکوپتر مناسب تر است؟

در مجموع اگر فکر می کنید قیمت کوادکوپتر مویک ایر خیلی بیشتر از بودجه شماست ، می توانید با خیال آسوده اسپارک را خریداری کنید .
کوادکوپتر DJI Spark می تواند تصاویر عالی تهیه کند ، کیفیت ویدئو های آن برای بسیاری از مردم قابل قبول است ، و با قیمتی به مراتب کمتر از DJI Mavic Air به فروش می رسد .
اما اگر قصد دارید با استفاده از پهباد دوربین دار ویدیو های فوق العاده حرفه ای و با کیفیت تهیه کنید، بهتر است کمی صبر کنید و زمانی که آماده بودید با پرداخت هزینه بیشتر برای خرید مویک ایر اقدام نمائید .

کوادکوپتر مویک ایر اولین پهبادی است که برند DJI در سال 2018 معرفی کرده است. این کوادکوپتر دوربین دار در مقایسه با مدل اسپارک فوق العاده سریع تر است ، کیفیت ویدیویی بالاتری را در اختیار کاربران قرار می دهد ، دستگاه کنترل از راه دور پیشرفته تری دارد، از بدنه فشرده تری برخوردار می باشد ، مدت زمان بیشتری پرواز می کند ، و کنترل آن در حالت اشاره توسط هیچ یک از کوادکوپتر های دوربین دار موجود ارائه نمی شود .
بنابراین اگر در پرداخت هزینه بیشتر برای این کوادکوپتر دوربین دار شک دارید، توصیه می کنیم بلافاصله این کار را انجام دهید .

DJI Mavic Air برای بسیاری از کاربران کوادکوپتری ایده آل خواهد بود . این مدل از محصولات DJI کوادکوپتر اسپارک را در زمینه کیفیت ویدیویی، و کوادکوپتر مویک پرو را در زمینه ابعاد بدنه و قابل حمل بودن پشت سر می گذارد . مویک ایر همچنین امکانات جدیدی مانند APAS که فقط در نسل بعدی محصولات DJI وجود خواهد داشت را در اختیار کاربران قرار می دهد .

جالب است بدانید بعضی از علاقمندان به هلی شات اعتقاد دارند کوادکوپتر مویک ایر حتی می تواند بهتر از مویک پرو باشد . اگر مایلید این ادعا را مورد بررسی قرار دهید ، توصیه می کنیم در روز های آتی با ما همراه باشید و مقایسه کوادکوپتر های Mavic Air و Mavic Pro را از دست ندهید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *