مقایسه پهپاد مویک ایر و اسپارک

مقایسه پهپاد مویک ایر و اسپارک | بخش دوم

مقایسه پهپاد مویک ایر و اسپارک | بخش دوم

در قسمت اول کوادکوپتر های DJI Mavic Air و کوادکوپتر DJI Spark را از لحاظ ظاهری و ویژگی هایی که در طراحی آن ها وجود دارد مقایسه کردیم و به نقاط ضعف و قوت هر کدام نیز اشاره هایی داشتیم .
اما امروز و در مقاله مقایسه پهپاد مویک ایر و اسپارک | بخش دوم قصد داریم به جزییات بیشتری بپردازیم و این دو مدل را در زمینه های سرعت حرکت ، مدت زمان پرواز ، کیفیت دوربین در حالت تصویر برداری و فیلم برداری با یکدیگر مقایسه کنیم .
بنابراین اگر قصد دارید یکی از این کوادکوپتر ها را تهیه کنید ، توصیه می کنیم تا پایان با ما همراه باشید .

مقایسه مویک ایر و اسپارک

مقایسه مویک ایر و اسپارک

سرعت کوادروتور مویک ایر و اسپارک

برای اندازه گیری سرعت راه های متعددی وجود دارد ، اما برای شروع ابتدا هر دو هلی شات را در حالت Sport mode که سریع ترین حالت پرواز است آزمایش می کنیم . در این حالت حداکثر سرعت اسپارک برابر با 48 کیلومتر در ساعت است ، در حالی مویک ایر می تواند حتی به سرعت 64 کیلومتر بر ساعت نیز دست پیدا کند .

در حالت پرواز استاندارد صرف نظر از اینکه شما رادیوکنترل را مورد استفاده قرار می دهید یا نه ، کوادکوپتر اسپارک می تواند با حداکثر سرعت 12 کیلومتر بر ساعت پرواز کند و این در حالیست که قابلیت اجتناب از موانع فعال باشد .
اما زمانی که این قابلیت غیر فعال شده باشد ، حداکثر سرعت به 20 کیلومتر بر ساعت افزایش پیدا خواهد کرد . چنین سرعتی به هیچ وجه قابل مقایسه با حداکثر سرعت مویک ایر در حالت استاندارد نیست ، چرا که این کوادکوپتر حتی در صورت فعال بودن قابلیت اجتناب از موانع می تواند با سرعت 32 کیلومتر بر ساعت حرکت کند .

متاسفانه در هر دو کوادکوپتر به دلیل محدودیت در دامنه حرکت دوربین شما نمی توانید ضمن حفظ زاویه افقی دوربین با حداکثر سرعت پرواز کنید . به عبارت دیگر زمانی که شما با حداکثر سرعت به سمت جلو یا طرفین حرکت می کنید ، بسته به شرایط ممکن است زاویه گرایش کوادکوپتر و به دنبال آن زاویه دوربین تغییر کند .
به عنوان مثال پهباد دوربین دار اسپارک در حالت Sport mode می تواند ضمن حفظ زاویه دوربین با سرعت 32 کیلومتر بر ساعت به سمت جلو پرواز کند ، اما زمانی که کوادکوپتر را در همین حالت پرواز به طرفین حرکت می دهید ، دوربین به همراه کوادکوپتر تغییر زاویه می دهد .
این یعنی شما برای حرکت به طرفین و حفظ زاویه دوربین تنها اجازه دارید از حالت پرواز استاندارد استفاده کنید که در این صورت سرعت به 20 کیلومتر بر ساعت محدود می شود (فرض می کنیم قابلیت اجتناب از موانع غیر فعال است) . خوشبختانه کوادکوپتر در مقابل این مشکل عملکرد بهتری دارد و در حالت پرواز ورزشی می تواند با سرعت 32 کیلومتر بر ساعت به طرفین حرکت کند و به کمک گیمبال سه محوره زاویه دوربین را حفظ نماید .

مدت زمان پرواز هلی شات اسپارک و مویک ایر

مدت زمان پرواز کوادکوپتر Mavic Air با وجود وزن بیشتر و سنسور های اضافه واقعا قابل توجه است . این کوادکوپتر در شرایط مساعد می تواند حداکثر مدت زمان پرواز 18 دقیقه ای را در اختیار کاربران قرار دهد . این در حالی است که کوادکوپتر اسپارک تنها می تواند 13 دقیقه پرواز مستمر داشته باشد که احتمالا برای بعضی از کاربران کافی نیست .

5 دقیقه مدت زمان بیشتری که کوادکوپتر مویک ایر ارائه می دهد در ظاهر ممکن است چندان مهم نباشد ، اما زمانی که شما قصد داشته باشید برداشت های متفاوت و با کیفیت تهیه کنید ، همین 5 دقیقه می تواند فرصت بیشتری را در اختیار شما قرار دهد تا ایده های جالب تری در ذهن شما شکل گیرد .

  • کیفیت ویدیو

همانطور که می دانید عملکرد کوادکوپتر ها تا حدود زیادی به کیفیت دوربین آن ها بستگی دارد و حتی پیشرفته ترین مدل ها بدون بهره گیری از دوربین های درجه یک امتیاز بالایی دریافت نمی کنند .
DJI Spark نیز به عنوان یک کوادکوپتر فوق العاده گزینه ای مناسب برای کاربران معمولی به حساب می آید ، اما کیفیت ویدیو های تهیه شده توسط دوربین آن نمی تواند رضایت کاربران حرفه ای را به دنبال داشته باشد .
به همین دلیل کسانی که به فیلم سازی حرفه ای علاقه دارند در مدت زمانی کوتاه متوجه می شوند که باید مدل های پیشرفته تری برای خود تهیه کنند . ما در این بخش قصد داریم دوربین Mavic Air که به تازگی عرضه شده است را مورد بررسی قرار دهیم و آن را با دوربین کوادکوپتر اسپارک مقایسه کنیم .

مقایسه کوادکوپتر های مویک ایر و اسپارک

  • رنگ ها

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ، ظاهرا کیفیت رنگ ها در ویدیو تهیه شده توسط دوربین اسپارک بهتر است . در این ویدیو هیچ سایه سبز رنگی وجود ندارد ، نقاط سیاه کم رنگ نیستند ، و در مجموع رنگ ها کاملا طبیعی به نظر می رسند .
به عبارت دیگر وضوح رنگ ها در کوادکوپتر اسپارک واقعی تر است و این موضوع با توجه به اینکه هر دو ویدیو با استفاده از تنظیمات استاندارد و در شرایط تقریبا یکسان تهیه شده اند ، تا حدودی غافلگیر کننده است . البته این احتمال هم وجود دارد که در آینده آپدیت های نرم افزاری برای دوربین مویک ایر منتشر شود و ترکیب رنگ ها با کیفیت بیشتری در ویدیو های تهیه شده توسط آن صورت پذیرد .

قبل از نتیجه گیری در مورد کیفیت رنگ ها در این دو دوربین نکته دیگری وجود دارد که حتما باید به آن اشاره داشته باشیم . با وجود اینکه رنگ ها در ویدیو تهیه شده توسط دوربین اسپارک طبیعی تر هستند ، اما تنظیمات این دوربین به جز حالت استاندارند هیج حالت دیگری را در بر نمی گیرد . این بدین معناست که هیچکدام از تنظیمات Cinelike-D یا D-LOG برای درجه بندی رنگ در شرایط گوناگون وجود نخواهد داشت .

مقایسه کواد کوپتر مویک ایر و اسپارک

  • میدان دید

در تصویر بالا شما به وضوح مشاهده می کنید که دوربین کوادکوپتر مویک ایر میدان دید عریض تری دارد . البته نباید فراموش کرد که میدان دید دوربین اسپارک نیز نسبتا عریض است ، اما امتیاز مثبت در این زمینه به DJI Mavic Air و دوربین آن تعلق می گیرد .

  • وضوح

دوربین مویک ایر با قابلیت تهیه تصاویر و ویدیو های 4K از وضوح تصویر بالاتری نسبت به دوربین اسپارک برخوردار است . برای درک بهتر این موضوع کافیست مارک AWD را در دو تصویر بالا مقایسه کنید تا متوجه شوید کدام دوربین وضوح تصویر بهتری دارد .
همانطور که می بینید در تصویر مربوط به اسپارک حتی با وجود زوم بیشتر هنوز هم وضوح و شفافیت به اندازه تصویر مربوط به مویک ایر نیست . به عبارت دیگر وجود هشت میلیون پیکسل در تصاویر مویک ایر در مقایسه با تنها دو میلیون پیکسل در تصاویر اسپارک تفاوت های چشم گیری را در زمینه وضوح تصاویر رقم خواهد زد .

  • کیفیت تصاویر

در هنگام عکاسی نیز همچون فیلم برداری رنگ های پردازش شده توسط مدل اسپارک از دقت بیشتری برخوردار هستند . در مقابل اما عکس های تهیه شده توسط مویک ایر بیشتر رنگ سبز را منعکس می کنند و متاسفانه در این بخش نمی توانند عملکرد چشمگیری داشته باشند .

از لحاظ کیفیت نیز هر دو تصویر تهیه شده توسط این دو مدل وضوح و تراکم مشابهی دارند . با این وجود کوادکوپتر Mavic Air مزیتی دارد که عکاسان حرفه ای به خوبی می توانند از آن بهره بگیرند .
با استفاده از مویک ایر شما می توانید تمام تصاویر را در قالب هر دو فرمت JPEG و RAW ذخیره کنید . به این ترتیب اگر از عکس های تهیه شده توسط این کوادکوپتر رضایت نداشته باشید  ، در مراحل پردازش تصاویر می توانید با بهره گیری از فرمت RAW تغییرات مورد نظر خود را روی آن ها اعمال کنید .

حالت پانو (Pano Mode) در Mavic Air

در کوادکوپتر Mavic Air قابلیت هیجان انگیز تهیه تصاویر پانوراما (Panoramic Mode) ارتقا یافته است . با استفاده از این قابلیت شما حالا به راحتی می توانید فرایند چسباندن 25 تصویر را کلید زده و به صورت کاملا خودکار یک تصویر پانورامای کاملا 360 درجه ای با کیفیت بیشتر از 32 مگاپیکسل یا رزولوشن 8192 X 4096 تهیه کنید . جالب است بدانید تصاویر پانورامای تهیه شده توسط مویک ایر از رزولوشن بیشتری نسبت به اسپارک ، مویک پرو یا حتی مویک پلاتینیوم برخوردار است .
از سوی دیگر ترکیب Pano Mode با عینک های DJI Goggles به شما اجازه می دهد واقعیت مجازی را با کیفیتی مطلوب در لحظه تجربه کنید ، و حداکثر بهره وری را از این قابلیت داشته باشید .

امیدواریم نکات ذکر شده در مقاله مقایسه پهپاد مویک ایر و اسپارک | بخش دوم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد . پیشنهاد می دهیم در قسمت سوم و نهایی از این مقاله نیز با ما همراه شوید تا سایر امکانات باقیمانده را بررسی کرده و به یک جمع بندی کلی در مقایسه این دو کوادکوپتر برسیم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *