آموزش کالیبره کردن قطب نما اسپارک

آموزش کالیبره کردن قطب نما اسپارک

آموزش کالیبره کردن قطب نما اسپارک

کالیبراسیون قطب نما یکی از فرآیند های بسیار مهم قبل از شروع پرواز است که در بسیاری از پهباد ها و ‌کوادکوپتر ها صورت می گیرد.
اگر شما سابقه پرواز با چنین سیستم های پروازی را در کارنامه خود داشته باشید، به احتمال فراوان با کالیبراسیون قطب نما آشنایی دارید.
اما اگر تازه کار هستید و قصد دارید برای اولین بار پهباد را به پرواز درآورید، ابتدا باید آموزش هایی را در رابطه با کالیبراسیون و تنظیم مجدد قطب نما پشت سر بگذارید.
با توجه به این که تعداد زیادی از کاربران مبتدی معمولا کوادکوپتر DJI Spark را به عنوان اولین سیستم پروازی بدون سرنشین خود انتخاب می کنند، بنابراین تصمیم گرفتیم در مقاله { آموزش کالیبره کردن قطب نما اسپارک } نحوه کالیبراسیون قطب نمای این کوادروتور دوربین ‌دار را به شما عزیزان آموزش دهیم.

قبل از شروع لازم است به این نکته اشاره کنیم که کوادکوپتر دوربین دار اسپارک دارای سیستم GPS می باشد، اما این بدان معنا نیست که کالیبره کردن قطب نمای آن غیر ضروری است. در واقع سیستم GPS به کوادروتور اطلاع می دهد که در چه موقعیت مکانی قرار دارد، اما قطب نما جهت کوادروتور را مشخص می کند و اطلاعات فراهم شده توسط آن به اندازه اطلاعات GPS مهم و ضروری می باشد. در ادامه این مطلب اطلاعاتی را در رابطه با کالیبراسیون قطب نمای کوادکوپتر فیلم برداری اسپارک در اختیار شما قرار می دهیم و سپس موقعیت های مختلف و ضرورت کالیبراسیون قطب نما در هریک از آن ها را در کنار یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

نحوه صحیح کالیبراسیون قطب نمای کوادکوپتر اسپارک

گام اول: در فضای باز حاضر شوید و اشیا فلزی را از خود و پهباد دور کنید.

قبل از شروع فرایند کالیبراسیون ، به فضایی کاملا باز مراجعه کنید و مطمئن شوید هیچ شئ فلزی در نزدیکی شما نباشد.
به عنوان مثال اگر در پارک حضور دارید نمی توانید روی نیمکت فلزی یا کنار پایه فلزی چراغ برق موجود در پارک بایستید و کالیبراسیون قطب نما را به اجرا درآورید.
همچنین اگر قصد دارید این کار را در حیاط منزل خود انجام دهید، باید از ماشین ها و درب فلزی حیاط فاصله بگیرید.
تمامی این باید ها و نباید ها به این دلیل است که وسایل فلزی و میدان های مغناطیسی روی عملکرد قطب نما تاثیر می گذارند و فرایند کالیبراسیون آن را دچار اختلال می کنند.
زمانی که بهترین محیط برای اجرای کالیبراسیون را پیدا کردید، می توانید کوادکوپتر اسپارک را روشن کنید و وارد مرحله بعد شوید.

گام دوم: نوار سبز رنگ را لمس کنید.

زمانی که پهباد روشن شد و نمای زنده دوربین توسط اپلیکیشن به نمایش درآمد، نوار سبز رنگی در قسمت بالایی صفحه نمایش ظاهر می شود و به شما پیغام می دهد که آماده پرواز هستید.
البته این نوار در مواردی که باتری ضعیف باشد و یا عملکرد قطب نما دچار اختلال شده باشد به رنگ قرمز در می آید. به هر حال زمانی که شما این نوار را لمس می کنید، وارد قسمتی می شوید که تمام آمار و وضعیت های پهباد در آن جمع آوری شده است.

گام سوم: تلفن هوشمند خود را کنار بگذارید.

همانطور که اشاره شد، با لمس کردن نوار سبز رنگ (و در مواردی خاص قرمز رنگ) تمام اطلاعات مهم و حیاتی در رابطه با پهباد و عملکرد آن پیش روی شما قرار می گیرد تا قبل از شروع پرواز بررسی های نهایی را انجام دهید.
در این قسمت شما باید ناحیه مربوط به قطب نما را مشاهده کنید و دکمه “Calibration” موجود در این ناحیه را پیدا کنید. در ادامه کافیست روی این دکمه ضربه ای وارد کنید و سپس مطمئن شوید کوادکوپتر در حالت افقی قرار دارد. از این مرحله به بعد دیگر به تلفن همراه نیاز نخواهید داشت و باید آن را از خود و پهباد دور کنید تا احتمال به وجود آمدن اختلال در فرایند کالیبراسیون قطب نما کاهش یابد.

گام چهارم: اجرای مرحله نهایی کالیبراسیون قطب نما

در  این گام که مرحله آخر فرآیند کالیبراسیون قطب نما به حساب می آید کافیست پهباد اسپارک را به صورت افقی در دست بگیرید و ۳۶۰ درجه بچرخید (البته می توانید فقط کوادکوپتر را به صورت افقی ۳۶۰ درجه بچرخانید). زمانی که چرخش افقی به درستی انجام شد، چراغ زرد رنگ تعبیه شده در قسمت عقبی‌ کوادکوپتر اسپارک باید به رنگ سبز در آید. پس از سبز شدن این چراغ باید پهباد را به صورت عمودی در دست بگیرید (توصیه می شود جهت دوربین پهباد رو به زمین باشد) و ۳۶۰ درجه بچرخید تا چراغ مذکور با چشمک زدن های سریع و پی در پی به شما پیام دهد که فرایند کالیبراسیون قطب نما با موفقیت به پایان رسیده است.

در صورتی که هریک از مراحل بالا را به درستی انجام دهید کالیبراسیون قطب نما به همین راحتی انجام می شود و شما می توانید پرواز خود را آغاز کنید.

کالیبره کردن قطب نما باید در چه موقعیت هایی اجرا شود؟

در گذشته توصیه می شد که قبل از هر پرواز فرایند کالیبراسیون قطب نما اجرا شود.
اما امروزه با توجه به این که محصولات شرکت DJI روز به روز در زمینه مدیریت و مقابله با تداخلات پیشرفت می کنند، بنابراین لازم نیست مراحل کالیبره کردن را قبل از شروع هر پرواز پشت سر بگذارید.
در عوض بهتر است بلافاصله بعد از خرید پهپاد اسپارک، پس از جابه جایی های مکانی با فاصله بیش تر از ۱۵۰ کیلومتر ، و یا در مواقعی که کوادکوپتر اسپارک از شما تقاضا می کند کالیبراسیون قطب نما را اجرا کنید. همچنین در عملیات های طولانی مدت که فکر می کنید ممکن است پهباد بیش از حد دور شود، قبل از شروع پرواز می توانید با کالیبراسیون قطب نما به آسودگی خاطر دست پیدا کنید.

آموزش ویدیویی کالیبراسیون قطب نما در کوادکوپتر اسپارک


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *