آموزش تصویر برداری هوایی - بخش اول

آموزش تصویر برداری هوایی – بخش اول

آموزش تصویر برداری هوایی – بخش اول

چگونه می توان مهارت های خود را در زمینه تصویر برداری هوایی افزایش داد؟

تهیه تصاویر و ویدیو های هوایی به کمک کوادکوپتر همواره ایده ای رویایی و هیجان انگیز به نظر می رسد. این قابلیت همچنین می تواند نشان دهنده محبوبیت روز افزون کوادکوپتر ها و پهباد ها در زمینه تصویر برداری هوایی باشد.

واقعیت امر این است که پهباد ها هنر تصویر برداری هوایی را دگرگون ساخته اند و در سال های اخیر نقش کلیدی در تولیدات سینمایی ایفا کرده اند.
از سوی دیگر بسیاری از کاربران به منظور تهیه تصاویری شگفت انگیز از منظره های خاص به هلیشات ها رجوع می کنند و از امکانات متنوع آن ها بهره می برند.
با این حال نباید فراموش کرد که داشتن یک کوادکوپتر به تنهایی کافی نیست و حتما باید به نکات و آموزش های لازم جهت فیلم برداری به کمک کوادکوپتر ها توجه شود. به این ترتیب می توان گفت در نهایت تصاویری با کیفیت مطلوب تهیه خواهد شد و وضوح و شفافیت آن ها شما را شگفت زده خواهد کرد.

همانطور که می دانید دوربین نصب شده روی پهباد تاثیر فراوانی در کیفیت تصاویر دارد. به همین دلیل بسیاری از فیلم برداران همواره به دنبال کوادکوپتر هایی هستند که قابلیت پشتیبانی از دوربین های Ultra HD در آن ها تعریف شده است.
اما با توجه به اینکه چنین دوربین هایی عمدتا با قیمت های سرسام آور به فروش می رسند، در نتیجه بسیاری از کاربران مبتدی و نیمه حرفه ای ترجیح می دهند از دوربین های ضعیف تر و به مراتب ارزان تر استفاده کنند. بنابراین صرف نظر از دوربین کوادکوپتر بهتر است نکات و ترفند هایی را آموزش ببینید و مهارت های خود را در زمینه فیلم برداری هوایی افزایش دهید.

متاسفانه بسیاری از مردم تصور می کنند تصویر برداری هوایی تنها در به پرواز در آوردن کوادکوپتر و ارسال فرمان شروع تصویر برداری خلاصه می شود، در حالی که لازم است اقدامات بیشتری صورت پذیرد تا دوربین کوادکوپتر بتواند بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد.
از سوی دیگر کسانی که از تجربه کافی در تصویر برداری های هوایی برخوردار هستند همواره به این نکته اشاره می کنند که فیلم برداری به کمک سیستم های پروازی نظیر کوادکوپتر شامل نکات و ترفند های فراوانی است، نکاتی که ما در ادامه به تعدادی از آن ها خواهیم پرداخت.

ترفند هایی برای افزایش کیفیت تصاویر و ویدیو های هوایی

آموزش تصویر برداری هوایی

1. افزایش ارتفاع به منظور تصویر برداری از محیطی با وسعت بیشتر

بسیاری از تصویر برداران هوایی دچار این توهم می شوند که تهیه برداشت هایی از فواصل نزدیک به زمین در پایان به ثبت تصاویری عالی و خیره کننده از منظره زیر کوادکوپتر منتهی خواهد شد.
اما واقعیت این است که حرفه ای های صنعت تصویر برداری هوایی همواره توصیه می کنند کاربران تازه کار عادت تهیه برداشت هایی از ارتفاع های بلند را در خود پرورش دهند و از افزایش ارتفاع در هنگام فیلم برداری هوایی هراس نداشته باشند.
به طور کلی زمانی که شما ارتفاع کوادکوپتر را افزایش می دهید، دوربین قادر است زمینه دید گسترده تری را در اختیار شما قرار دهد. در ادامه نیز این زاویه دید گسترده امکان تهیه تصاویر و ویدیو های با کیفیت و شگفت انگیز را فراهم می کند.

بنابراین شما باید به پرواز کردن در ارتفاع های بلند تر عادت کنید تا چشم انداز گسترده تری در تصاویر و ویدیو های شما به وجود آید، و در پایان نتیجه مطلوبی حاصل شود.
البته باید به این نکته توجه داشته باشید که قوانین و مقرراتی در رابطه با حداکثر ارتفاع پروازی پهباد ها وجود دارد که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. به منظور آشنایی هر چه بیشتر با این قوانین توصیه می کنیم قبل از شروع پرواز با کارشناس های فعال در این زمینه مشورت داشته باشید.

آموزش تصویر برداری هوایی به کمک کوادکوپتر

2. بهره گیری از حالت GPS Mode

برتری کوادکوپتر هایی که به سیستم GPS مجهز هستند در مقایسه با سایر مدل ها به طرز وحشتناکی بیشتر است. برای درک بهتر این موضوع کافیست یک بار پرواز با این گونه پهباد ها را تجربه کنید. سیستم GPS تعبیه شده داخل کوادکوپتر ها ابزاری ایده آل جهت تصویر برداری هوایی به حساب می آید و به شما کمک می کند با تثبیت دوربین هرگونه لرزش در هنگام فیلم برداری را از بین ببرید. به این ترتیب در نهایت تصاویری با کیفیت فوق العاده بالا و شفاف خواهید داشت.

به منظور بهره گیری از حالت GPS Mode کافیست لوکیشن مورد نظر خود را مشخص کنید، کوادکوپتر خود را در آن محل به پرواز در آورید، و در طول پرواز از کنترل کوادکوپتر دست بکشید.
در چنین وضعیتی اگر حالت GPS Mode روشن باشد، کوادکوپتر به وضعیت پرواز شناور منتقل می شود و به صورت خودکار تعادل خود را حفظ می کند. در این شرایط هرگونه لرزش ناشی از جابجایی حذف خواهد شد و دوربین قادر است تصاویر و ویدیو هایی با حداقل ارتعاش تهیه کند.

آموزش تصویر برداری هوایی به کمک کوادکوپتر

3. بهره گیری از امکانات ارائه شده توسط سیستم FPV

سیستم های FPV First Person View معمولا با استفاده از اپلیکیشن های موبایلی مخصوص در اختیار کاربران قرار می گیرند و به شما اجازه می دهند تا به صورت همزمان از مناظری که مشاهده می کنید تصویر برداری نمایید.
البته به منظور درک هر چه بهتر این نوع سیستم ها لازم است در ابتدا تمریناتی را پشت سر بگذارید و با امکانات متنوع آن آشنا شوید.
علاوه بر آن باید از توانایی سنجش موقعیت های مختلف برخوردار باشید و شرایط مطلوب جهت استفاده از سیستم FPV را تشخیص دهید. پس از آن می توانید با استفاده از این نوع سیستم ها به تصویر برداری هوایی بپردازید و از نتایج حاصل شده لذت ببرید.

اگر از سیستم های FPV برای تهیه تصاویر طبقه بندی شده استفاده کنید، نتیجه کار شما تحسین بر انگیز خواهد بود. اما در مقابل اگر قصد دارید تصاویری بسته از لوکیشن هایی خاص تهیه کنید، این سیستم ها بهترین انتخاب ممکن برای شما تلقی نمی شوند.

آموزش تصویر برداری هوایی به کمک کوادکوپتر

4. استفاده از گیمبال مناسب

گیمبال ابزاری کامل برای فیلم برداری های حرفه ای به حساب می آید و هر تصویر برداری که قصد دارد در این صنعت به جایگاه بالایی دست پیدا کند باید با این وسیله آشنایی داشته باشد.
بنابراین اگر شما نیز چنین برنامه ای را در سر دارید، توصیه می شود حتما هزینه ای را برای خرید گیمبال کنار بگذارید تا این ابزار گران تقریبا گران قیمت در تهیه تصاویر و برداشت های با کیفیت بالا و دقیق به شما کمک کند.

اما اگر هنوز نمی دانید گیمبال چیست، باید به شما بگوییم که این ابزار در واقع از چند مفصل مکانیکی تشکیل است که به بدنه کوادکوپتر متصل شده است و دوربین روی آن نصب می شود.
یکی از مهم ترین قابلیت های گیمبال این است که در طول پرواز به شما اجازه می دهد دوربین را در جهت های مختلف به حرکت در آورید و علی رغم تغییر جهت کوادکوپتر دوربین را روی نقطه ای خاص متمرکز نمایید.

همانطور که اشاره کردیم، گیمبال ها ابزاری های گران قیمتی هستند و به همین دلیل عمدتا توسط حرفه ای ها مورد استفاده قرار می گیرند تا چندین برابر هزینه پرداخت شده سود آوری داشته باشند.
اما این بدین معنا نیست که افراد کاربران معمولی نمی توانند از گیمبال کمک بگیرند. امروزه انواع گیمبال ها طراحی و تولید می شوند تا هر خلبانی بتواند مورد متناسب با کوادکوپتر خود را تهیه کند و از امکانات آن بهره ببرد.
البته در هنگام انتخاب گیمبال باید وزن آن مد نظر قرار داده شود و توانایی کوادکوپتر در حمل این نوع تجهیزات مورد ارزیابی قرار گیرد. راه حل دیگر این است که از همان ابتدا پهباد هایی مجهز به گیمبال خریداری شود.

امیدواریم مطالبی که تا این جا ارائه دادیم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. لازم به ذکر است که در مقاله آموزش تصویر برداری هوایی – بخش اول تنها به چهار مورد از “نکات مهم در هنگام فیلم برداری به کمک کوادکوپتر” اشاره شد و هنوز هشت مورد دیگر باقی مانده است که در مقاله های بعدی به آن ها خواهیم پرداخت. بنابراین توصیه می کنیم در روز های آتی نیز با ما همراه باشید تا بتوانید با کمی تلاش بهترین تصاویر و ویدیو های هوایی را تهیه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *