آموزش تصویر برداری هوایی ( بخش دوم )

آموزش تصویر برداری هوایی ( بخش دوم )

آموزش تصویر برداری هوایی ( بخش دوم )

در بخش اول مقاله آموزش تصویر برداری هوایی توضیحاتی را در رابطه با کیفیت تصاویر هوایی ارائه دادیم و سعی کردیم نکاتی را برای بالا بردن این کیفیت به شما عزیزان معرفی کنیم . در بخش دوم به سراغ چهار نکته دیگر می رویم تا شما با استفاده از آن ها بتوانید مهارت های بیشتری در زمینه تصویر برداری هوایی ( هلی شات ) کسب نمایید .

نکاتی در رابطه با فیلم برداری هوایی به کمک کوادکوپتر

در صورتی که بخش اول و بخش سوم مقاله آموزش تصویر برداری هوایی را مطالعه نکرده اید پیشنهاد می شود حتما از لینک های ذیل به آن ها مراجعه کنید .

 1. آموزش تصویر بردای هوایی – بخش اول
 2. آموزش تصویر برداری هوایی – بخش سوم

چگونه می توان مهارت های خود را در زمینه هلی شات افزایش داد ؟

طبیعتا راهکار های بسیار متعددی جهت افزایش و بهبود مهارت های لازم در زمینه تصویربرداری هوایی وجود خواهد داشت که اولویت آن ها تمرین و ممارست در این کار است . ما بر آن شدیم تا با ارائه راهکار های مفید و کاربردی شما را در پیشبرد مقاصد و اهدافتان در این زمینه یاری نمایید .

5. تنظیمات نرم افزاری درست در کوادکوپتر

توجه به این نکته بسیار مهم است که هر کوادکوپتر دوربین خاص خود را دارد و هر دوربین نیز تنظیمات متفاوتی دارد که باید با توجه به شرایط تغییر پیدا کند تا بهترین برداشت های ممکن حاصل شود .
بنابراین شما باید تنظیمات دوربین نصب شده روی کوادکوپتر خود را بررسی کنید و ضمن آشنایی با حالت های مختلف فیلم برداری، راه هایی برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن پیدا نمایید .

جالب است بدانید تنظیمات مناسب برای دوربین به وجود یا عدم وجود گیمبال نیز بستگی دارد . به عنوان مثال زمانی که گیمبال روی کوادکوپتر نصب شده باشد ، تنظیم کردن دوربین روی رزولوشن پایین تر و زوم حداقلی ترجیح داده می شود .
اما اگر کوادکوپتر شما فاقد گیمبال باشد، در این حالت بهتر است تنظیمات دوربین را به گونه ای تغییر دهید که بالاترین رزولوشن ممکن فراهم شود و عریض ترین زوم ممکن مورد استفاده لنز دوربین قرار گیرد .

در مجموع توصیه می شود تا جایی که می توانید تنظیمات متنوع دوربین را تغییر دهید و با گزینه هایی همچون نرخ فریم، زوم و رزولوشن تصاویر آشنا شوید .
این کار در واقع نوعی تمرین است و به شما اجازه می دهد قبل از شروع پرواز کاربرد و نحوه عملکرد تمام قابلیت های دوربین خود را بشناسید و برداشت های بهتری را ثبت کنید .

آموزش تصویر برداری هوایی به کمک کوادکوپتر

6. دقت در انتخاب لوکیشن فیلم برداری

انتخاب مناسب ترین لوکیشن ممکن به راحتی می تواند مرز بین تصاویر خارق العاده و تصاویر معمولی یا حتی بی کیفیت را تعیین کند و تفاوت های بزرگی را در نتیجه پایانی رقم بزند .

اما حالا این سوال در ذهن شما شکل می گیرد که مناسب ترین لوکیشن کدام است؟

به طور کلی لوکیشن هایی که از ویژگی های زیر برخوردار باشند به عنوان گزینه هایی ایده آل تلقی می شوند :

 • لوکیشن باید به اندازه کافی بزرگ و دارای فضای باز باشد .
 • لوکیشن نباید پوشیده از جنگل و درخت های مرتفع باشد .
 • وجود ساختمان های بلند در لوکیشن یک امتیاز منفی است .
 • لوکیشن نباید محل تجمع یا پرواز پرنده های گوناگون باشد .

اگر لوکیشن انتخاب شده از چنین ویژگی هایی برخوردار باشد، حتی مبتدی ترین تصویر برداران هوایی نیز می توانند برداشت هایی عالی و بدون نقص داشته باشند .
البته لازم به ذکر است که این قوانین بیشتر در قبال کاربران کم تجربه تر و کسانی که تسلط کافی بر کوادکوپتر ندارند وضع می شود، چرا که افراد حرفه ای و خلبانان ماهر به راحتی می توانند کوادکوپتر را کنترل کنند و آن را در میان ساختمان های بلند یا جنگل های انبوه به حرکت در آورند .

آموزش تصویر برداری هوایی به کمک کوادکوپتر

7. توجه به گزارشات هواشناسی و بررسی شرایط جوی

عناصر طبیعی از جمله عوامل تغییر ناپذیری هستند که تحت هر شرایطی تاثیرات خود را بر جای می گذارند. نکته جالب در مورد شرایط جوی این است که صرف نظر از تلاش های صورت گرفته بالاخره بر فرایند تصویر برداری هوایی تاثیر می گذارند و نتیجه کار را تغییر می دهند. این موضوع در کوادکوپتر های کوچک بیشتر مشاهده می شود و این نوع پهباد ها در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد به شدت حساس هستند .

معمولا وزش باد و آب و هوای بارانی ثبات دوربین نصب شده روی کوادکوپتر را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث به وجود آمدن لرزش های شدید در تصاویر می شوند. در مقابل یک روز آفتابی با شرایط جوی آرام بهترین آب و هوای ممکن برای ثبت برداشت های عالی به حساب می آید .

 

آموزش هلی شات به کمک کوادکوپتر

8. از متعادل بودن ملخ ها اطمینان حاصل کنید

برای جلوگیری از بروز لرزش در تصاویر بسیار مهم است که تعادل کوادکوپتر را حفظ کنید. با توجه به اینکه ملخ ها از جمله مهم ترین قطعاتی هستند که به طور مستقیم روی تعادل کوادکوپتر تاثیر می گذرند و نقش مهمی در ثبات آن دارند، بنابراین شما باید از متعادل بودن آن ها اطمینان حاصل نمایید. به این منظور می توانید گام های زیر را پشت سر بگذارد :

 1. قسمت مرکزی ملخ را روی میله ای قرار دهید .
 2. میله ای که به عنوان پایه استفاده می کنید را روی سطحی با ارتفاع مناسب قرار دهید .
 3. حالا می توانید با مشاهده شیب ملخ تیغه ای که سنگین تر است را تشخیص دهید .
 4. با استفاده از تجهیزات مخصوص تیغه سنگین تر را سنباده بزنید تا وزن آن کاهش یابد .
 5. با استفاده از مراحل 1 و 2 دوباره تعادل ملخ را آزمایش کنید .

آموزش تصویر برداری هوایی به کمک کوادکوپتر

 

مراحل بالا را به عنوان یک تمرین کاربردی در نظر بگیرید و آن ها را تا جایی ادامه دهید که هر چهار ملخ کوادکوپتر شما کاملا متعادل شوند . توجه داشته باشید که منظور از سنباده کشی در گام چهارم فقط کاهش مقدار کمی از وزن تیغه است و باید با دقت خاصی صورت پذیرد. توصیه می شود هر بار فقط قسمت کوچکی را سنباده بکشید و با اتکا به تخمین هایی که در ذهن شما صورت می گیرد تعادل لازم را برقرار نمایید .

امیدواریم چهار نکته ای که در بخش دوم مقاله آموزش تصویر برداری هوایی – بخش دوم ارائه شد مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد . پیشنهاد می کنیم در بخش سوم این مقاله هم با ما همراه باشید تا با ذکر چهار نکته پایانی بتوانیم به یک جمع بندی کلی دست پیدا کنیم و شما نیز به یک خلبان کوادکوپتر کاربلد و تصویر بردار هوایی ماهر تبدیل شوید. هم چنین با یادگیری این نکات یقینا با خرید کوادکوپتر می توانید به یک هلی شات کار قوی مبدل شوید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *