Drone چیست ؟

Drone چیست ؟

Drone ( درون )  چیست ؟

Drone چیست ؟ سوالی بسیار رایج که کاربران زیادی از کارشناسان جهان آرسی پرسیده و امروز بر آن شدیم تا در یک نوشته ی تخصصی و با شرح کامل جزئیات پاسخی جامع و کامل نسبت به این سوال بدهیم .

در دهه اخیر بازار مولتی روتور های بدون سرنشین بسیار داغ شده است . به گونه ای که در تمامی رنج های قیمتی و با ویژگی های متنوع پرنده های بسیاری به بازار جهانی عرضه شده است . مولتی روتور ها دارای دامنه ی بسیار گسترده ای از پرنده های مختلف هستند از جمله کواد کوپتر ها . چندی پیش حدود 4 الی 5 سال گذشته نام Drone بسیار بر سر زبان ها افتاد . Drone در زبان انگلیسی به معنای هواپیمای بدون سرنشین است و در زبان فارسی نیز تقریبا با این معنا و مفهوم معروف شد . در چند ساله ی اخیر پرنده های بدون سرنشین عمود پروازی به بازار آمده اند که برای مصارف و جنبه های مختلفی از آن ها استفاده می شود .

در سال های اولیه به چنین پرنده هایی که برای مصارفی همچون تفریح و سرگرمی وارد بازار شدند Drone گفته می شد . Drone ها بسیار سریع جای خود را میان افراد علاقه مند به پرواز پیدا کردند . البته لازم بذکر است کلمه Drone به سرعت جای خود را به کلمه کواد کوپتر داد .

تری کوپتر ها ، کوادکوپتر ها ، هگزا کوپتر ها و اوکتاکوپتر ها در دسته ی مولتی روتور ها قرار می گیرند .
تری کوپتر به پرنده ای اطلاق می شود که دارای 3 بازو و سه موتور است . این دسته از پرنده ها در دسته ی محصولات تفریحی – سرگرمی و تخصصی به چشم میخورد اما می توان به جرات گفت تعداد آن ها بسیار محدود است چرا که از نظر شکل ظاهری و قدرت در پرواز در مقایسه با سایر مدل ها در سطح پایین تری قرار میگیرند لذا کاربران تمایل چندانی به این شکل از پرنده های عمود پرواز ندارند .

کوادکوپتر متداول ترین و محبوب ترین شکل از پرنده های عمود پرواز بدون سرنشین است که در سه سطح تفریحی – سرگرمی ، نیمه حرفه ای و تخصصی دارای تنوع فوق العاده بالایی است . کوادکوپتر ها از 4 بازو و 4 موتور بهره برده اند و در میان عام مردم بسیار محبوب هستند و جایگاه ویژه ای دارند . در واقع کلمه Drone نیز نسبت به همین کوادکوپتر ها اطلاق می شود و اگر کاربری میگوید به Drone نیازمندم منظورش همان کوادکوپتر است .
کوادکوپتر و یا همان Drone ها به دلیل پرواز بسیار استیبل و رنج قیمتی های متنوع و تنوع بالا به سرعت در میان مردم رخنه کردند و امروزه شاهد این موضوع هستیم که گروهی فقط برای تفریح و تجربه ی لذت پرواز یک Drone خریداری می کنند .
البته لازم بذکر است کلمه drone میتواند به هر یک از دسته بندی های دیگر نیز گفته شود چرا که یک کلمه ی عام است اما اختصاصا چون پرنده های 4 موتوره ( کوادکوپتر ها ) بیشتر در میان مردم جا افتاده اند میتوان گفت منظور از Drone همان کوادکوپتر است اما میتواند منظور یک کاربر از Drone مثلا هگزاکوپتر نیز باشد .

هگزاکوپتر ها پرنده های 6 موتوره ای هستند که دارای 6 بازو نیز می باشند . این پرنده ها دارای سایز و ابعاد مختلفی بوده و نمونه هایی از آن ها را در پرنده های تفریحی – سرگرمی شاهد بوده ایم اما بازار هگراکوپتر ها در پرنده های دست ساز و کاستوم و بیشتر برای پروژه ها و اهداف صنعتی ، کشاورزی و نظامی به چشم میخورد .

اوکتاکوپتر ها نیز پرنده های عمود پروازی هستند که از 8 موتور و 8 بازو بهره برده اند و دارای ابعاد و سایز های بسیار بزرگی بوده که کنترل آنها نسبت به مدل های قبلی سخت تر می شود و هدایت آن ها کار هر کاربری نیست . این طبقه از مولتی روتور ها عام نبوده و افراد برای تفریح و سرگرمی با آن ها کاری ندارند مگر اینکه هدف یک پروژه ی تخصصی و کارهای بزرگ باشد که نیاز به چنین پرنده هایی قوی و بزرگ باشد .

Drone ( درون ) ها در 3 سطح مختلف طراحی ، تولید و روانه بازار می شوند :

1) Drone های تفریحی – سرگرمی :

پرنده هایی که در این طبقه قرار می گیرند برای عامه ی مردم طراحی و تولید می شود و رنج قیمتی آن ها دارای متوسط مشخصی است چرا که استفاده کنندگان هیچ دانش و مهارتی ندارند و هدف آنان از خرید Drone تنها بازی و تجربه لذت پرواز و ثبت و ضبط تصاویر هوایی شخصی و یا خانوادگی است .

2) Drone های نیمه حرفه ای :

پرنده و یا کوادکوپتر هایی که در این دسته قرار میگیرند دارای مشخصه های همچون جی پی اس و بازگشت به خانه هستند . اما از نظر برد رادیویی و شکل ظاهری همانند پرنده های تفریحی – سرگرمی هستند . درواقع Drone های این طبقه دارای برآیندی از ویژگی های پرنده های تخصصی و تفریحی – سرگرمی هستند .

3) Drone های تخصصی و یا حرفه ای :

Drone های این دسته دارای مولفه های بسیار تخصصی همچون برد رادیویی طولانی ، کیفیت دوربین های فوق العاده بالا ، جی پی اس و پرواز دقیق ، بازگشت به خانه و … هستند . فانتوم ها کوادروتور هایی هستند که در این دسته قرار می گیرند و دارای رنج قیمتی های بالایی هستند .

در نهایت میتوان اذعان کرد Drone ها دارای دنیای بسیار بزرگی هستند و اگر به پرواز علاقه دارید حتما در این مورد مطالعه کنید و به خرید کوادکوپتر و یا درون اقدام کنید چرا که علاوه بر یادگیری مهارت پروازی و تجربه هیجان پرواز میتوانید تصاویر و فیلم هایی ثبت کنید .

جهان آرسی تخصصی ترین مرجع ارائه کننده انواع Drone در ایران و نمایندگی محصولات کمپانی DJI مفتخر است تا با ارائه مشاوره های دقیق بهترین پیشنهاد را به طور موردی به هر کاربری بدهد تا رضایت پس از خرید حاصل شود . زندگیتان پروازی !

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *