کوادروتور و چشم انداز آن ها

کوادروتور و چشم انداز آن ها

کوادروتور و چشم انداز آن ها ، افق چشم انداز کوادروتور ها تا کجاست ؟

کوادروتور و چشم انداز آن ها رو به سوی بینهایت دارد . کوادروتور ها جزء معروف ترین و جا افتاده ترین دسته مولتی روتور ها محسوب می شوند . این دسته ، پهباد های 4 موتوره ای هستند که بواسطه 4 ملخ اوج می گیرند و پرواز می کنند . این دسته از مولتی روتور ها با نام های کوادکوپتر و کوادروتور شناخته می شوند که هر دو یک چیز هستند . اما لفظ کوادکوپتر بیشتر به پرنده های تفریحی – سرگرمی اطلاق می شود و لفظ کوادروتور بیشتر به محصولات پروازی که در رده نیمه حرفه ای و تخصصی طبقه بندی می شود اطلاق می گردد  .

هلی شات در تصویر برداری هوایی

هلی شات در تصویر برداری هوایی

 • مصارف و کاربرد کوادروتور ها

این روزها کوادروتور ها برای مصارف متعددی مصرف می شوند و بازار بسیار داغی دارند . کوادروتور و چشم انداز آن ها دارای افق بسیار دور و درازی است . تنوع در مدل ها و رنج های قیمتی باعث می شود تا برای هر نیازی محصولی قابل ارائه باشد .
بسیاری از مصرف کننده ها به قصد تفریح و سرگرمی و عده بسیار کثیری به منظور انجام پروژه ، تصویر برداری و عکاسی هوایی ( هلی شات ) و کسب درآمد از این دستگاه ها بهره می جویند .
چشم انداز کوادروتور ها بسیار گسترده پیش بینی می شود چرا که در دهه فعلی ، این Drone ها جایگاه های بسیار مهم و ویژه ای در زمینه های نظامی ، تجاری ، اداری و … پیدا کرده اند .

کوادکوپتر تفریحی

کوادکوپتر تفریحی

 • تصاویر هوایی توسط Drone ها

در تمامی فیلم ها ، سریال ها ، تیزر ها و ویدئو کلیپ ها بدون شک شاهد تصاویر هوایی هستیم و این تصاویر و سکانس ها از جذابیت بسیار بالایی برای مخاطبان برخوردارند . حتی بسیاری از عکاسان برای مجالس از این درون ها جهت شات های هوایی بهره می برند و درآمد بسیار خوبی را کسب می کنند .
درست است که کوادروتور ها قدمت زیادی ندارند اما آینده ای بسیار درخشان برای آن ها پیش بینی می شود . در ادامه به صورت موردی به کاربرد های پیش بینی شده برای کوادروتور و کوادکوپتر ها اشاره می کنیم . امید است تا از این وسایل پرکاربرد برای مصارف متعددی بهره گرفته شود و کارهای انسان ها سهل گردد .

 

تصاویر هوایی

تصاویر هوایی

 • استفاده از کوادروتور ها برای حفاظت های محیط زیستی

هرچند این روزها نیز از کوادکوپتر ها برای مباحث نظارتی و بازرسی محیط زیست نیز استفاده می شود اما امید است در آینده ای نه چندان دور استفاده از این پهباد ها برای حفاظت از محیط زیست گسترده تر شود .
ماموران حفاظت از محیط زیست برای مناطق دور افتاده و یا مکان هایی که رفتن انسان ممکن نیست و یا خطرهای زیادی را به دنبال دارد از پهباد ها استفاده می کنند . به هرحال محیط زیست و حیات وحش خطرهای مخصوص به خود را دارد و یقینا در ساعاتی از شبانه روز جایز نیست که نیروی انسانی اقدام به گشت زنی و یا حراست کند لذا کوادروتور به صورت هوایی در مناطق مد نظر اقدام به ذخیره عکس و ویدئو می کند و یقینا اپراتور با آنالیز آن ها میتواند اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار ماموران و مدیران حفاظتی قرار دهد .
در بسیاری از کشور هایی که جنگل و حیات وحش دارند استفاده از پهباد ها بسیار باب شده است و حتی در کشور خودمان ایران این موضوع در حال گسترش است .

 

کوادروتور نظارتی

کوادروتور نظارتی

 

 • کوادروتور های نامه رسان 

بسیاری از مجموعه ها و شرکت های بزرگ جهانی در سال های اخیر در حال بررسی و آنالیز شرایطی هستند که بتوانند بسته ها ، نامه ها و سفارشات کاربران را به کمک کوادروتور ها در محل به کاربران تحویل دهند .
به عنوان مثال مدیریت شرکت آمازون از این طرح رونمایی کرده است . شرکت هایی نظیر DHL و TNT نیز برای ابراز وجود از این طرح حمایت کرده و تمایل خود را برای ارسال سفارشات زیر دو کیلوگرم به مشتریان توسط پهباد ها اعلام کرده اند . پیش بینی می شود بسیاری از فروشگاه ها و مراکز تجاری در آینده ای نه چندان دور به کمک مولتی روتور ها بسته های کاربران را به آنان تحویل دهند .

 • کوادکوپتر های نظارتی

بسیاری از سازمان ها و مراکز بزرگ دارای واحدی بسیار تخصصی برای حراست و بازرسی هستند . گاهی این مراکز و یا شرکت ها برای بازرسی بسیاری از پروژه ها و یا حتی پیشرفت پروژه ها عاجزند تا از نیروی انسانی بهره ببرند .
به عنوان مثال سازمان انتقال نیروی گاز کیلومتر ها لوله کشی کرده است و یقینا برای بازرسی های شبانه روزی ناممکن است که انسان هایی را سر پروژه بفرستد لذا از کوادروتور ها استفاده می کنند و بدون وجود حتی کوچکترین سختی و یا مشکلی Drone را بر سر نقطه مد نظر می فرستند و خروجی های مورد نیاز را جهت آنالیز ، بررسی و بازرسی دریافت می کنند .
در کشور عزیزمان ایران نیز این موضوع بسیار باب شده است و بسیاری از مراکز و سازمان ها جهت بازرسی خطوط فشار قوی، بازرسی خطوط لوله کوره ها، بازرسی خطوط گاز و نفت از کوادکوپتر ها بهره می گیرند .

 

کوادروتور در صنعت

کوادروتور در صنعت

 • کوادروتور های مورد استفاده در کشاورزی 

در زمینه کشاورزی ، کوادروتور های سم پاش به تولید انبوه رسیده اند و وظیفه دارند تا به صورت یکسان زمین های کشاورزی و زراعتی را سم پاشی کنند کاری که شاید برای نیروهای انسانی بسیار سخت و دشوار باشد . این پهباد ها می توانند حجم مشخصی از سم را با خود حمل کرده و به صورت کاملا یکسان بر روی زمین کشاورزی بریزند . کوادروتور های سم پاش با کمترین احتمال خطا این کار را انجام می دهند و بسیار زیرکانه و ماهرانه اقدام به انجام سم پاشی می کنند .
پیش بینی می شود تا در آینده ای نه چندان دور در زمینه کشاورزی استفاده از این مولتی روتور های سم پاش بسیار معمول و متداول شود .

 

کوادروتور سم پاش

کوادروتور سم پاش

 

 • مدیریت املاک توسط کوادکوپتر ها 

شاید تیتر این قسمت برای کاربران کمی ناملموس باشد اما یقینا همه ی شما تصاویری از املاک و ویلاهایی که به صورت هوایی ثبت و ضبط شده اند را در اینترنت و یا سایت های مشاوره املاک دیده اید ! این تصاویر به کمک پهباد ها ثبت و ضبط می شوند و توسط مدیران سایت ها به اشتراک گذاشته می شوند .
تصاویر هوایی میتوانند براحتی تمامی جزئیات و خفایا و زوایای آن منزل و یا ساختمان را به رخ بکشند . استفاده از کوادروتور ها توسط بسیاری از مشاورین املاک و یا مراکزی که اقدام به اجاره و یا رهن ویلاها و سوئیت می کنند نیز بسیار رایج شده است . این موضوع در کشور ما نیز بسیار باب شده و در این صنف بسیاری از پهباد ها جهت موضوع اشاره شده مورد استفاده قرار می گیرند .

 • استفاده از Drone ها جهت خبرنگاری 

استفاده از Drone ها جهت تهیه گزارش در بسیاری از کشور ها رایج شده است . به عنوان مثال اگر منطقه ای دچار سیل و یا آتش سوزی شود و اگر انسان ( خبرنگار ) قادر به رفتن به آن قسمت نباشد اما تهیه گزارش و کسب اطلاعات از افرادی که شاید دچار بحران شده اند مورد نیاز باشد از Drone های دوربین دار می توان بهره گرفت . نیرو های انسانی به جای اینکه به خود صدمه ای بزنند پهباد را بر سر آتش سوزی و یا منطقه ای که دچار سیل شده می فرستند و علاوه بر به اشتراک گذاری اخبار اطلاعات مفید و موثری را در اختیار تیم بحران می دهند .
تمامی خسارات و صدمات در عکس و ویدئو های هوایی گرفته شده می افتد . امید است تا از این کوادروتور های مهربان که حامی انسان ها در مواقع اضطراری هستند بیشتر و گسترده تر استفاده شود .

 • کوادروتور های امدادگر

کوادروتور و چشم انداز آن ها تا جایی به جلو رفته است که حتی میتوان از آن ها در مواقع ضروری امداد گرفت . در هنگام وقوع اتفاق و یا حادثه ای یقینا نیروهای کمکی و امدادگران در تلاشند تا با حداکثر سرعت به آن نقطه رفته و به حادثه دیدگان کمک کنند .
معمولا مدیریت سریع و درست شرایط زمان زیادی می برد . امروزه کوادروتور های امدادگر به سرعت بر سر نقطه حادثه ، تصادف ، سیل و یا زلزله می روند و اطلاعات مهم و مفیدی را در اختیار امدادگران می گذارند .
امدادگران و تیم بحران با آنالیز منطقه در می یابند که باید چه تجهیزات و کمک هایی را اعزام کنند و یا در چه مناطقی احتمال زنده ماندن مصدومین بیشتر است ! براستی که در چشم انداز کوادروتور ها ، آن ها به کمک ما انسان ها می آیند و مارا از بسیاری از سختی و رنج ها رها می کنند .

 

کوادروتور های امدادگر

کوادروتور های امدادگر

 • درون های اجرا کننده قانون 

شاید باور شما نشود اما همین درون ها حتی تا اعمال قانون و حوزه حقوق نیز پیش رفته و بسیاری از مجریان قانون در موارد متعدد از پهباد ها استفاده می کنند . بطور مثال شخصی اقدام به فرار از زندان کرده ، شما با خرید درون میتواند بسیار سریع تر رفته و موقعیت متواری را به پلیس ها گزارش دهد . حتی در مواردی که حضور پلیس میتواند برهم زننده گروه های متخلف باشد مولتی روتور بدون سروصدا به آن نقطه رفته گزارش تهیه میکند و بازمیگردد و به این ترتیب پلیس ها در موقعیت بهتری میتوانند مجرمین را غافلگیر کنند .

 

درون های اجرا کننده قانون 

درون های اجرا کننده قانون

 • درون ها در جهت فراهم کردن اینترنت پر سرعت برای مردم دنیا 

بله درست خواندید ! بسیاری از مجموعه ها و شرکت های بزرگ دنیا قصد دارند تا اینترنت پر سرعت را در میان مردم در اقصی نقاط دنیا به اشتراک بگذارند . حدودا 2/3 جمعیت جهان از اینترنت پر سرعت محروم اند . درون ها می توانند در برآورد چشم انداز مولتی روتور ها که بسیار مهم و مفید واقع شده اند نقش مهمی را ایفا کنند و در آینده ای نه چندان دور اینترنت پرسرعت را در میان مردم پخش کنند 🙂

 • استفاده از کوادروتور ها در سینما

تصویر برداری و عکاسی هوایی به سرعت جای خود را در میان سینما پیدا کرد و بسیاری از کارگردانان و تهیه کنندگان به دنبال خرید یک کوادروتور با دوربین با کیفیت بودند تا بتوانند تصاویری خارق العاده خلق کنند .
در سال های اخیر یقینا در تمامی فیلم ها و ویدئو های داخلی و یا خارجی صحنه هایی بسیار زیبایی به صورت هوایی را شاهد بوده اید . در صنعت سینما ایران نیز این موضوع بسیار باب شده است و کارگردانان به تصاویر های هوایی بسیار علاقه پیدا کرده اند .
دیگر نیازی به صرف هزینه های هنگفت جهت خلق صحنه های هالیوودی نیست چراکه با کمک یک هلی شات میتوانید تصاویری حیرت انگیز خلق کنید . از جمله کمپانی های به نام در این صنعت کمپانی محبوب و پرچمدار DJI می باشد که حرف اول دنیا را در این صنعت می زند .

 

استفاده از کوادروتور ها در سینما

استفاده از کوادروتور ها در سینما

 • مولتی روتور های غذا رسان

امروزه سرو غذا در تمامی ساعات شبانه روز بسیار معمول شده است به گونه ای که بسیاری از رستوران ها و مراکز تهیه غذا به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات به کاربران می باشند . پیش بینی می شود در سال های آینده جهت سهولت در ارسال سریع و بدون خطای غذا و اینکه غذا در داغ ترین حالت ممکن در دست مشتری باشد و بتواند آن را سرو کند استفاده از مولتی روتور ها معمول و رایج شود . معمولا غذا ها وزن های سنگینی ندارند و میتوان باکس هایی را در زیر مولتی روتور ها طراحی و تعبیه کرد که در اندک زمانی غذا را به کاربر مربوطه بسیار داغ و آماده میل کردن برساند .

در نهایت می توان اذعان کرد دنیای استفاده از مولتی روتور ها تمامی ندارد و این زمینه روز به روز در حال پیشرفت و گسترش است . موارد بالا قطره های بسیار کوچکی از دریای بزرگ کاربردهای مولتی روتور ها بود و یقینا موارد بسیار متنوع دیگری وجود دارد که از قلم نویسنده ی این متن دور مانده است . در دهه اخیر به قدری مولتی روتور ها و زیر شاخه های آنان رشد کرده اند و بزرگ شده اند که برای مصارف بسیار متعدد و زیادی میتوان از آن ها بهره گرفت . یقینا با پیشرفت روزافزون مولتی روتور ها زندگی بدون آنان غیر ممکن می شود .

کوادروتور ها سهم بسیار مهم و جایگاه بسیار والایی را در زندگیمان پیدا خواهند کرد و روزی خواهد رسید که تک تک افراد جامعه محسوس و یا غیر محسوس از کوادروتور و کوادکوپتر ها بهره می گیرند . یقینا در حوزه و زمینه های دیگری نیز مولتی روتور ها بزودی جایگاه خود را پیدا خواهند کرد و استفاده از آن ها بر تمامی سازمان ها ، شرکت ها و موسسات واجب خواهد شد . حتی اگر یک فرد عادی هستید برای تفریح و سرگرمی و کسب مهارت پروازی و تجربه لذت پرواز میتوانید از یک کوادکوپتر بهره ببرید و حتی تصاویر و ویدئو های هوایی زیبایی را برای خود ثبت کنید .

جهان آرسی مفتخر است با ارائه انواع مولتی روتور های مختلف پاسخ گوی تمامی نیاز های پروازی باشد !

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *