پهباد چیست ؟

drone

پهباد چیست ؟

پهباد ها پرنده های هدایت پذیر از راه دوری هستند که وسیله های هوایی بدون سرنشین نیز نام گرفته اند . انسان ها می توانند از راه دور به هدایت کردن پهباد ها مبادرت ورزند هر چند که بعضی مواقع خود انسان ها نیز به عنوان محموله در پهباد ها جای می گیرند . پهباد از نیروی ایرودینامیکی برای حرکت در مسیر دلخواه استفاده میکند . پهباد ها به وسیله ی کنترل از راه دور هدایت می شوند . بسیاری از محصولات پروازی جزو پهباد ها قرار می گیرند . تری کوپتر ها ، کواد کوپتر ها ، هگزا کوپتر ها و اوکتا کوپتر ها همگی جزو زیر مجموعه پهباد ها هستند .

تری کوپتر : چرخبال بدون سرنشین 3 ملخه

کواد کوپتر : چرخبال بدون سرنشین 4 ملخه

هگزا کوپتر : چرخبال بدون سرنشین 6 ملخه

اوکتا کوپتر : چرخبال بدون سرنشین 8 ملخه

تمامی مدل های فوق در بازار به فروش می رسند با این تفاوت که قابلیت های هر کدام متفاوت است . هر چه تعداد ملخ ها افزایش پیدا می کند به تبع آن موتور ها قویتر می شوند ، سایز پرنده افزایش می یابد و باتری قوی تری مورد نیاز است .

پهباد ها در حال حاضر در برنامه های مختلف نظامی مورد استفاده قرار میگیرند . این پرنده ها همچنین در بسیاری عملیات غیر نطامی نظیر عملیات امداد و نجات، خاموش کردن آتش‌سوزی‌ها در جایی که پرواز برای خلبان خطر دارد، کنترل پلیس در ناآرامی‌ها و اغتشاشات، مرزبانی و شناسایی بیشتر حوادث غیرمترقبه طبیعی استفاده می‌شوند .

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا بیشترین سرمایه گذاری را در زمینه طراحی و ساخت انواع مختلف پهباد ها انجام داده است . در سال های 1990 تا 1995 حدود 3 میلیارد دلار برای طراحی و ساخت انواع پهباد ها هزینه کرده است . بعد از واقعه ی 11 سپتامبر نیز دولت آمریکا بودجه ی بیشتری صرف این موضوع کرد چرا که افزایش علم و دانش و دستیابی به طراحی ، ساخت و تجهیز کردن پهباد های مختلف امروزه بسیار حائز اهمیت است .

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *